Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Wzrosła opłata roczna na rzecz BFG dla banków i kas

Wczoraj Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) ustaliła stawkę opłaty obowiązkowej dla spółdzielczych kas oszczędnościwo-kredytowych na rok 2015. Według uchwały wysokość opłaty dla SKOK-ów ma wynieść 0,3% wartości aktywów oraz zobowiązań pozabilansowych ustalonych na dzień 31 grudnia 2014. Przypomnę tylko, że składka za rok 2014 wynosiła znacznie mniej bo 0,085% wartości aktywów oraz zobowiązań pozabilansowych, czyli wzrost obciążeń wynosi aż 353% (nominalnie wychodzi to ok. 50 mln zł).

Dla porównania bankom przykręcono śrubę relatywnie mniej bo o 89% (z 0,1% do 1,89%), nominalnie jednak kwota ta wynosi ok. 2 mld zł. Maksymalna stawka jaka mogła być narzucona na banki i SKOK-i wynosi właśnie 0,3% 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w ustawie – Prawo bankowe (dla banków) lub 0,3% aktywów i zobowiązań pozabilansowych w przypadku SKOK-ów. Mówią o tym artykuły 13 i 13c. Ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw. Więcej o funduszu pomocowym BFG dla kas oraz banków można przeczytać we wpisie pt. Fundusz pomocowy BFG oraz Gwarancja depozytów: SKOK-i są już w BFG.

Na koniec 2013 r. łączne zasoby zgromadzone przez BFG wynosiły 10,5 mld zł. Tak więc upadek małego, bo zajmującego 20 miejsce wśród największych banków w Polsce Euro Banku S.A. mającego aktywa wartości 11,2 mld zł wydrenowałoby w pełni fundusze BFG. Decyzja o zwiększeniu pobieranej stawki należy uznać za słuszne, lecz dziwi fakt, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie zdecydował się na podniesienie stawki do maksimum również dla banków, biorąc pod uwagę wciąż rosnącą wartość kredytów przeterminowanych i niedopasowanie wielkości funduszu do wielkości sektora bankowego. Sugerowałbym nawet zwiększenie maksymalnej stawki do co najmniej 0,5%, tym bardziej, że wartość gwarantowanych depozytów przez ostatnie lata wzrosła do równowartości 100 tys. euro, co oznacza większe obciążenia dla BFG.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!