Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Gwarantowanie depozytów w SKOK – pytania i odpowiedzi

Otrzymałem dzisiaj maila z pewnym zapytaniem, które postanowiłem zamieścić na blogu. Możliwe bowiem, że niektórzy z Was posiadali podobną wątpliwość.

Ponieważ depozyty w SKOK-ach od 29 listopada 2013 będą chronione przez BFG to czy lokata założona przed tym terminem także będzie chroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Czytelnik stefczykradzi.pl

Odpowiadając na pytanie: wszystkie depozyty od 29 listopada będą chronione przez BFG; dotyczy to także lokat zakładanych przed tą datą. A więc bez względu na to czy założyliśmy lokatę rok temu czy wczoraj to lokaty te będą podlegały gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku upadku jakiejkolwiek kasy spółdzielczej czy banku odzyskamy swój kapitał łącznie z naliczonymi odsetkami w przeciągu 20 dni. Należy przy tym zauważyć, że gwarancjami objęte są depozyty do kwoty 100 tys. euro, a więc w przybliżeniu 420 tys. zł. Nadwyżka powyżej 100 tys. euro nie jest już gwarantowana przez BFG i prawdopodobieństwo jej odzyskania jest mała, choć może zostać odzyskana w wyniku podziału majątku upadłej kasy.

Jakiś czas temu otrzymałem też takie pytanie dotyczące gwarancji BFG:

Posiadam w kilku SKOK-ach depozyty o łącznej wartości powyżej 100 tys. euro. Czy po objęciu kas przez BFG gwarancje będą obejmowały sumę depozytów we wszystkich posiadanych SKOK-ach i, nie daj boże, bankach?
Czytelnik stefczykradzi.pl

Według ustawy o BFG kwota gwarantowana obliczana jest od sumy środków pieniężnych ulokowanych na wszystkich rachunkach (a więc np. lokatach terminowych, rachunkach bieżących, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych) jednej osoby w danym banku lub kasie spółdzielczo-oszczędnościowej. Tak więc mając do dyspozycji oszczędności powyżej 100 tys. euro rozsądnie będzie nadwyżkę ulokować w innej kasie lub banku.

Korzystając z okazji dziękuję za powyższe pytania i zachęcam innych do ich zadawania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!