Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Czy, jak i po co oszczędzają Polacy?

Według panelowych badań "Diagnozy Społecznej" przeprowadzonych w 2013 roku wynika, że tylko 41% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. To i tak duża poprawa w stosunku do roku 2009, gdzie odsetek ten wynosił 33%. Zdecydowaną większość naszych oszczędności trzymamy w bankach i gotówce. Poniżej wykresy, które dotyczą odsetka oszczędzających, sposobu lokowania oszczędności oraz celu oszczędzania.

Odsetek Polaków, którzy mają jakiekolwiek oszczędności

Dominującą formą oszczędzania są lokaty złotówkowe, choć skłonność do przechowywania pieniędzy w bankach systematycznie spada. W 2009 na lokata Polacy trzymali 73% swoich oszczędności a w roku bieżącym już tylko 67%. Podobnie wygląda tendencja w przypadku lokat w walutach obcych i funduszy inwestycyjnych. Rośnie natomiast udział gotówki z 39% do 46% w roku 2013.

Odsetek Polaków, którzy mają jakiekolwiek oszczędności

Główny cel oszczędzania Polaków to tzw. "rezerwa na sytuacje losowe" – tę opcję wybrało 70% badanych. Stosunkowo istotne było dla ankietowanych  "zabezpieczenie na starość" (38%), "rezerwa na bieżące wydatki konsumpcyjne" (31%) oraz "leczenie" (30%).

Odsetek Polaków, którzy mają jakiekolwiek oszczędności

Źródło: J. Czapiński, T. Panek, Diagnoza społeczna 2013, http://ce.vizja.pl/en/issues/volume/7/issue/4 [14.10.2013]

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!