Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Złoto w "Wojnie o pieniądz" Song Hongbing

Song Hongbing stawia tezę, że złoto będzie największym beneficjentem nadchodzącego kryzysu walutowego. Jednocześnie uważa, że cena złota wyrażona w dolarach jest sterowana. W swojej ostatnio wydanej książce "Wojna o pieniądz. Cisza przed burzą" przedstawia swoje spostrzeżenia na ten temat popierając je konkretnymi faktami z rynku złota na świecie.

Istotny według Song Hongbinga jest dzień 12.04.2013, kiedy doszło do załamania cen papierowego (kontrakty futures) złota. Najpierw rzucono na sprzedaż kontrakty opiewające na 100 a potem na 300 ton kruszcu, co doprowadziło do spadku ceny złota dochodzącej w ciągu dnia do 88,8 dolarów. Miało to miejsce w piątek, co według autora nie było przypadkowe. Medialna ofensywa miała czas, aby zbudować podatny grunt do dalszych spadków na złocie i srebrze. Uderzenie psychologiczne miało być silne a jego celem było kształtowanie negatywnych nastrojów (zwątpienie i pesymizm) wokół metali szlachetnych (PM). Była to swoista obrona dominacji dolara, który z każdym wzrostem cen złota powodował erozję zaufania w dolara. W poniedziałek 15.04.2013 roku nastąpiła gwałtowna przecena królewskiego kruszcu - cena spadła o 140 dolarów, czyli 9,3% wartości, co stanowiło rekordowy dzienny spadek w ciągu 30 ostatnich lat.

Najciekawsze jest to, co działo się na rynku fizycznego złota. Autor relacjonuje, że kwietniowe spadki przełożyły się na wzrost popytu na fizyczne złoto na całym świecie, w szczególności w Chinach, gdzie nastąpiło wyczyszczenie magazynów mimo, że ceny fizycznego złota były wyższe o około 50 dolarów względem rynków zagranicznych w tym samym czasie. Do 24.04.2013 wyczyszczone zostały także zapasy magazynowe złota (400 ton) i srebra w Hong Kongu. Opierając się na doniesieniach medialnych, w okresie od 29.04-2.05.2013 we wszystkich 1200 sklepach jubilerskich w Hong Kongu sprzedaż złota wzrosła o 50% w stosunku do roku poprzedniego i w ciągu tylko 4 dni sprzedano 40 ton złota (ok. 10 ton dziennie!). Kupującymi były m.in. "chińskie cioteczki", których autor szerzej, niestety, nie przedstawia.

Fala zakupów fizycznych metali szlachetnych rozlała się również na inne kraje. 16 kwietnia AMARK i CNT, czyli dwie największe amerykańskie spółki zajmujące się obrotem złota, oświadczyły, że ich zapasy srebra wyczerpały się. SD Bullion - największa amerykańska firma umożliwiająca zakupy srebra i złota online - zamieściła na swojej stronie komunikat o braku towaru, informując, że "w związku z obecną niespotykaną skalą sprzedaży fizycznych metali szlachetnych, dostawa zamówień może przedłużyć się nawet do 20 dni". Autor książki cytuje również słowa Bill'a Hayne, który oznajmił, że "stosunek liczby kupujących fizyczne złoto do liczby sprzedających osiągnął oszałamiający poziom 50:1, co spowodowało, że koszty opłat manipulacyjnych poszybowały w górę". Co ciekawe, największy światowy dostawca złotych i srebrnych monet - mennica Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych - opublikowała 17 kwietnia informację, że poprzedniego dnia dokonano "niewiarygodnych zakupów złotych monet o łącznej wadze 63500 uncji, czyli blisko 2 ton złota." Mennica Stanów Zjednoczonych odnotowała przez cały kwiecień sprzedaż 210 tys. uncji złota (6,8 ton), a wartość sprzedaży wyniosła 311 milionów, co stanowiło historyczny rekord amerykańskiej mennicy.

Autor podaje jeszcze przykład Indii, które zaimportowały w kwietniu 142,5 tony złota, co stanowiło 66% więcej w stosunku do średniej z poprzednich trzech miesięcy; w Australii, mennica w Perth ustanowiła w kwietniu 2013 roku rekord sprzedaży złota, który wyniósł 112 tys. uncji (3,6 tony) i podskoczyła o 534,4% w stosunku do sprzedaży w roku poprzedzającym.

Song Hongbing reasumuje rozdział "Dekapitacja złota i wojna obronna dolara": "I choć Stany Zjednoczone były zdolne do ograniczenia cen złota na potrzeby kontraktów terminowych to jednak nie były w stanie powstrzymać tendencji do masowego wykupu złota przez społeczeństwo" mimo, że media robiły co mogły, aby emocje zastąpiły zdrowy rozsądek. Fala zakupów fizycznych metali szlachetnych rozlała się na cały świat a pacyfikacja złota i srebra nie udała się.

Od napisania książki minęło niemal pięć lat, a polskie wydanie pojawiło się dopiero w bieżącym roku. Czekam na kolejne części, aby ta nadchodząca cisza trochę bardziej wybrzmiała.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!