Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Członkowie upadłej kasy SKOK Wołomin mają stracić więcej

Otrzymałem dziś wiadomość, że część byłych już członków SKOK Wołomin otrzymało od syndyka masy upałościowej list wzywający do pokrycia strat Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Wołominie do wysokości dwukrotności wpłaconych udziałów. Treść listu od syndyka brzmi następująco:

Działając jako syndyk masy upadłościowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Wołominie (dalej odpowiednio "Syndyk" oraz "SKOK Wołomin") ustanowiony na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, X Wydziału Gospodarczego dla spraw upadłościowych i naprawczych z dnia 19 marca 2015 roku wydanego w sprawie pod sygn. akt X GUp 87/15, w związku z Decyzją Syndyka nr 1/10/2016 z dnia 28 października 2016 roku, wydaną na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 roku o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (dalej "Ustawa o SKOK") oraz paragrafu 59 ust. 5 Statutu SKOK Wołomin (tekst jednolity z dnia 24 kwietnia 2014 roku), niniejszym - wzywam Panią/Pana do zapłaty - na rzecz masy upadłości SKOK w Wołominie w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Wołominie kwoty 630 zł (sześćset trydzieści złotych, zero groszy) w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego wezwania.

Decyzją nr 1/10/2016 z dnia 28 października 2016 roku Syndyk, w związku z odnotowaną stratą bilansową SKOK Wołomin za rok 2014 w wysokości 2.264.215.497,98 zł, stwierdził, że każdy członek tej kasy ponosi odpowiedzialność w ustawowej podwójnej wysokości wpłaconych uprzednio i posiadanych udziałów. Z tych też względów każdy członek SKOK Wołomin zobowiązany jest do dopłaty 100% wartości posiadanych i opłaconych udziałów.

Żądana niniejszym wezwaniem kwota odpowiada wysokości Pani/Pana udziałów objętych i wpłaconych w SKOK Wołomin w kwocie 630 zł.

Informuję, iż w sytuacji braku zapłaty przez Panią/Pana wskazanej w wezwaniu kwoty, Syndyk podejmie stosowne kroki prawne zmierzające do wyegzekwowania przysługujących masie upadłości należności z wyżej wskazanego tytułu, w szczególności skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego, co może spowodować wzrost kwoty dochodzonej o koszty procesu, których może Pani/Pan uniknąć stosując się do niniejszego wezwania.
Syndyk powołuje się na art. 26 (pkt. 3) ustawy, a więc:

1. Nadwyżka bilansowa zostaje przeznaczona na zwiększenie funduszu zasobowego lub uzupełnienie udziałów uprzednio przeznaczonych na pokrycie straty bilansowej.
2. Straty bilansowe kas pokrywane są z funduszu zasobowego, a w części przekraczającej fundusz zasobowy – z funduszu udziałowego.
3. Odpowiedzialność członków kas za straty powstałe w kasie, może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów.
Postawa prawna wydaje się być zasadna, gdyby nie ustawa o prawie spółdzielczym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1443), według której w art. 19 §3 członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania. Poza tym egzekucja roszczeń syndyka jest moralnie wątpliwa, ponieważ członkowie nie mogli mieć pojęcia o tym, co działo się w SKOKu, bo nawet nadzorca takiej wiedzy nie posiadał. Dlatego przy odpowiednim nacisku medialnym, sprawa może zostać rozpatrzona po myśli byłych członków SKOK Wołomin. Problem nie jest błahy, ponieważ dotyczy około 80 tysięcy byłych członków! Niestety, syndyk uderza w maluczkich, a o postępie w odzyskiwaniu setek milionów złotych od oszustów jakoś nie słychać.

Przypomnę, że każdy, kto chciał korzystać z usług SKOK w Wołominie musiał opłacić, poza wpisowym i wkładem członkowskim, co najmniej jeden udział, którego wartość wynosiła 30 zł. Zdecydowana większość członków musi się więc liczyć z tym, że otrzyma pismo, w kórym syndyk będzie żądał zapłaty tejże właśnie kwoty. Część członków mogła jednak dokupić tych udziałów więcej, ponieważ uprawniało to w niektórych przypadkach do korzystania z wyższego oprocentowania rachunków i lokat. Przykład zróżnicowania wyglądał tak:


Z informacji, do których dotarłem wynika, że to osoby, które dokupiły dodatkowe udziały otrzymują w pierwszej kolejności pisma od syndyka. Według mnie trzeba czekać na rozwój wypadków i zainteresowanie się sprawą mediów.

Komentarze   

#50 Urszula 2017-05-13 00:17
wszystkie komentarze ukazały się w grudniu 2016. A ja dostałam wezwanie do zapłaty 2 maja2017, co oznacza, że jakieś tam działania osób indywidualnych i organizacji nie przyniosły efektu. Uważam, że swoją cegiełkę do SKOKU Wołomin i tak już dołozyłam w postaci niewycofanych udziałów. To jeszcze mam dołożyc drugie tyle. Logika, że osoby kupujące np 11 udziałów c celu podwyższenia oprocentowania mają być odpowiedzialni za stan finansowy jest z kosmosu.
Co robić? Nie chcę płacić, bo to niesprawiedliwe . Wyślę list do syndyka, ale co dalej? Proszę o radę.
Cytować
#49 realista 2017-05-05 12:54
na dole jest wzór rezygnacji
http://radwanela.blog.pl/2017/01/23/pismo-do-premier-beaty-szydlo-ws-poszkodowanych-w-aferze-skok-wolomin/
Cytować
#48 zdzislaw 2017-05-04 19:04
dzisiaj otrzymałem wezwanie od syndyka do zaplaty 330 zl ,nie zamierzam placic ,kiedy prezesi sa na wolności ,a ja swoje udzialy i tak stracilem,potrz ebuje wzor rezygnacji z członkostwa pozdrawiam
Cytować
#47 oko 2017-02-22 17:57
Panie @ Marku cytuje -
W związku z otrzymanym „Wezwaniem do pokrycia strat SKOK w Wołominie w upadłości likwidacyjnej do wysokości dwukrotności posiadanych kiedyś udziałów” informuję, że Pan syndyk opiera swoje roszczenia wobec mnie na błędnej i selektywnej interpretacji obowiązującego prawa oraz statutu upadłego SKOK Wołomin. W związku z powyższym przedmiotowe wezwanie jest nieskuteczne.

Spór miedzy nami czyli członkami Skok Wołomin a Syndykiem według sędziego-komisa rza powinien rozszczygnąć sąd - albo sami zbiorowo założymy sprawę w sądzie przeciw -wezwaniu syndyka do zapłaty - albo syndyk odda sprawę firmie windykacyjnej lub sam założy nam pojedynczo sprawę w sądzie -
Zaznaczam Syndyka nadzoruje komisarz-sądowy który twierdzi że Syndyk działa w ramach prawa - ?
pozdrawiam.
Cytować
#46 Forum 2017-02-20 23:50
Zostało założone forum o całej sprawie na www.skokwolomin.fora.pl
Cytować
#45 oko 2017-01-26 20:37
Dziś na komisji sejmowej była poruszana sprawa skok Wołomin i Syndyk - Wniosek taki z komisji że nadzór nad Syndykiem ma objąć Prokuratura generalna - ?
Na komisji był przedstawiciel Stowarzyszenia
Wspierania Spółdzielczości Finansowej
im. Św. Michała
Mam zasadnicze pytanie - Syndyk w piśmie wyjaśniającym podtrzymuje wezwania do zapłaty - komisja jak wyżej - czy szykuje się pozew zbiorowy -?
Cytować
#44 ANDRZEJD 2017-01-24 15:57
Pana (Syndyka) informacje niestety nie wyczerpały moich wątpliwości, a co więcej jeszcze bardziej przekonały mnie o słuszności mojego stanowiska a mianowicie:
&76 Statutu SKOK Wołomin
„…… likwidacja lub upadłość Kasy odbywa się w trybie i na zasadach określonych w ustawie – Prawo Spółdzielcze oraz ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych. „
Czyli w/w sytuacji nie ma zastosowania Statut.
Dalej
Art. 19. Prawo spółdzielcze
§2. Członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu jej strat do wysokości zadeklarowanych udziałów.
§3. Członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.

W związku z powyższym nie ma podstaw prawnych do żądania wpłaty ponad zadeklarowane udziały.
Cytować
#43 realista 2017-01-24 13:19
Burmistrz Wołomina wystosowała pismo do Pani Premier - na końcu wzór rezygnacji z członkostwa.
http://radwanela.blog.pl/2017/01/23/pismo-do-premier-beaty-szydlo-ws-poszkodowanych-w-aferze-skok-wolomin/
Cytować
#42 Inny Marek 2017-01-20 13:06
Wczoraj otrzymałem kolejne pismo od syndyka Skoku Wołomin.Początk owo chciałem nie przyjąć.Okazało się,że list stanowi wyjaśnienie na moją odpowiedź na wezwanie od syndyka.Na trzech stronach syndyk wyjaśnia mi swoje prawne podstawy do podjętej i legalnej jego zdaniem próby wyłudzenia.Proś ba do wszystkich - musimy przygotować pozew zbiorowy przeciwko próbie wyłudzenia przez syndyka Skoku Wołomin.Piszcie na (strona stowarzyszenia - www.swsfsm.pl)
Cytować
#41 XSSK 2017-01-18 20:49
Witam,
JEST ODPOWIEDŹ SYNDYKA na pismo wysłane w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty udziałów.

https://zapodaj.net/2940de83dd682.jpg.html
https://zapodaj.net/e85a672eca4e4.jpg.html
https://zapodaj.net/ca0732995fcf5.jpg.html

W piśmie do niego użyłem kilku standardowych argumentów pojawiających się w postach na forum + napisałem że w ustawie o SKOK, "SKOK w likwidacji" to nie to samo co "SKOK działający" określany jako SKOK. Wydaje mi się że taodpowiedźto "szablon" który dostanie wiele osób. Argumentacja syndyka "że SKOK dalej funkcjonuje" wydaje się niedorzeczna, przecież jego działalność jest zawieszona przez KNF.

Pismo dostałem dziś. Generalnie syndyk obstawia przy swoim, cokolwiek bym nie odpisał i tak będzie uważał że mu się ta kasa należy. Nie wiem czy odpisywać bo nie chcę się pozbawiać "amunicji" przed rozprawą. Wydaje mi się że bez sądu się nie obędzie.

Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!