Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Deflacja mimo słabej złotówki

Mimo mocnego osłabienia się w ostatnich kilku miesiącach złotówki (efektywny kurs złotego kształtuje się obecnie na najniższym poziomie od 2012) w Polsce utrzymuje się deflacja, choć jej skala jest mniejsza niż w poprzednich kwartałach. Spadek cen jak zauważono w "Raporcie o inflacji - marzec 2016" wynika głównie:

"z oddziaływania czynników zewnętrznych, przede wszystkim ze spadku cen surowców na rynkach światowych, a także niskiej dynamiki cen w otoczeniu Polski."
Narodowy Bank Polski dodaje, że:

"utrzymujący się stabilny wzrost gospodarczy i korzystna sytuacja na rynku pracy będą oddziaływały w kierunku stopniowego wzrostu dynamiki cen, przez co w 2016 r. dynamika cen powinna być wyższa niż w 2015 r., choć nadal ograniczana negatywnym wpływem wcześniejszych spadków cen surowców".

Wykres: Inflacja historyczna i projekcja inflacji konsumenckiej na następne kwartały wedug NBP.

Średniorocznie inflacja za ostatnie 10 lat wyniosła 2,18% (długoterminowy cel inflacyjny NBP to 2,5%), a sumarycznie wartość pieniądza od końca 2006 roku do końca 2015 spadła o 23,9%. Innymi słowy za złotówkę zarobioną w 2006 roku możemy kupić dziś średnio o 1/4 mniej towarów.

Tabela: Inflacja konsumencka (CPI) według GUS w latach 2005–2015

Rok Inflacja średnioroczna
2005 2,1%
2006 1,0%
2007 2,5%
2008 4,2%
2009 3,5%
2010 2,6%
2011 4,3%
2012 3,7%
2013 0,9%
2014 0%
2015 -0,9%
2016 -0,4% (projekcja NBP)

Utrzymająca się od połowy poprzedniego deflacja to dobra wiadomość dla oszczędzających, martwi jednak słaba złotówka i wciąż napięta sytuacja na rynkach długu publicznego i prywatnego w Polsce i Europie. Również polski sektor bankowy nie jest w najlepszej formie, a to za sprawą banków mocno zaangażowanych w kredyty we frankach. Oficjalne dane Raiffeisen Banku z 2015 roku mówią, że kredyty frankowe stanowią:

  • 39% portfela kredytowego Banku Millennium,
  • 29% w Getin Noble Banku,
  • 26% w mBanku.

Pamiętać również należy, że fundusz gwarantowania depozytów bankowych i SKOKów został w ostatnich dwóch latach mocno nadszarpnięty, m.in. upadłością SKOKu w Wołominie, SK Banku czy ostatnio SKOK Polska. Ostatnie oficjalne dane mówią, że na koniec 2014 r. łączne zasoby ex-ante zgromadzone przez BFG wynosiły 9,1 mld zł, co przy wartości depozytów zgromadzonych np. w samym Getin Banku (ok. 60 mld zł) to stanowczo za mało, aby możliwy kryzys bankowy spokojnie odeprzeć. Pozostawiam to pod rozwagę i polecam zapoznać się m.in. z innymi formami tezauryzacji majątku. Ryzyko systemowe rośnie z każdym rokiem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!