Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Podatek bankowy w Polsce

Zgodnie z ustawą o podatku od niektórych instytucji finansowych, od 1 lutego 2016 banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe obłożone są nowym podatkiem, wynoszącym rocznie 0,44% (0,0366% miesięcznie) wartości ich aktywów. Przy czym aktywa instytucji finansowych będą pomniejszone o fundusze własne i obligacje skarbowe.

W przypadku banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł. Ustawowo zwolniony z podatku bankowego został państwowy bank rozwoju, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, którego aktywa wyniosły pod koniec września 2015 ok. 71 mld PLN.

Biorąc pod uwagę próg 4 mld, zwolnione z podatku są póki co wszystkie banki spółdzielcze, a także Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Z kolei w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, jedynym podmiotem, który zapłaci tzw. podatek bankowy jest Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka (funkcjonująca od maja 2010 pod nazwą Kasa Stefczyka), która dysponuje aktywami w wysokości ok. 7 mld PLN i odpowiada za blisko 57% aktywów sektora SKOK.

Według wyliczeń banki w tym roku zapłacą z tytułu nowego podatku około 4,2 mld PLN. Najdotkliwiej odczuje to PKO Bank Polski (812 mln zł), Pekao SA (510 mln zł) i BZ WBK (400 mln zł). Ponadto budżet państwa zasilą: mBank (350 mln zł), ING (320 mln), Getin Noble Bank (220 mln zł), Bank Millennium (200 mln zł), Alior (110 mln zł) i City Handlowy (70 mln zł).

Niestety, pojawiają się już informacje o tym, że niektóre zagraniczne banki z kapitałem zagranicznym przenoszą udzielanie kredytów za granicę. Ma to być sposób na zmniejszenie wymiaru podatku bankowego i ministerstwo finansów nie wyklucza, że będzie z tego powodu konieczna nowelizacja ustawy. Jeśli skala ucieczki aktywów będzie duża, to oznaczać to będzie osłabienie pozycji konkurencyjnej polskich banków wobec instytucji zagranicznych.

Osobiście podatek bankowy oceniam stosunkowo neutralnie, natomiast cel pozyskiwania tych środków musi spotkać się z krytyką. Dalsze rozspasanie socjalne państwa i powiększanie zadłużania publicznego, aby sfinansować program "500 zł dodatku na drugie i kolejne dziecko" prowadzi m.in. do niewypłacalności naszego kraju oraz ekonomicznego uzależniania obywateli od państwa, które to najpierw nas okrada a potem część wspaniałomyślnie "oddaje". Zamiast podatku bankowego i programu 500 zł zapomogi widziałbym natomiast likwidację PIT oraz zakaz kreowania przez banki pieniądza. Zdaje się jednak, że system musi się najpierw przekręcić, aby móc w ogóle myśleć o powrocie do normalności.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!