Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Aliexpress, czyli udane zakupy prosto od Chińczyka

Minął rok odkąd korzystam z platformy zakupowej Aliexpress. Z uwagi na to, że jestem z tego rozwiązania zadowolony, napiszę kilka słów na temat tego serwisu. Za pośrednictwem Aliexpress Chińczycy sprzedają swoje produkty konsumentom z całego świata – dodam, że chodzi o detal, a nie hurt. Można tu kupić wiele różnych produktów, z czego dużą część w bardzo przystępnej cenie, a co najważniejsze, w 75% przypadkach przesyłka do Polski jest darmowa. I nie, nie wiem, jak oni to robią, że opłaca im się sprzedawać produkty, których cena wynosi 3, 5 czy 10 zł i przesyłać je do Polski za darmo. Uważam to za fenomen. Oczywiście, chodzi tu o przedmioty gabarytowo niewielkie i nie przekraczające wagę, powiedzmy, 1 kg.Na Aliexpress zamawiałem do tej pory elektronikę (np. części do laptopa, mierniki, tester baterii, czujniki CO czy mikroskop USB) oraz pierdółki (np. markery, wstążki, kamień do zapalniczek, zabawki, timery, gumki na klucze, magiczne gąbki, guziki, folię karbonową). Obie powyższe kategorie są przeze mnie sprawdzone i żadnych nieprzyjemnych wpadek po drodze nie zaliczyłem.

Na co warto zwrócić uwagę robiąc zakupy w Aliexpress? Po pierwsze zakupy tu są bezpieczne, a nasze pieniądze chronione przez co najmniej 45–60 dni, tzn. jeśli coś okaże się nie tak z produktem lub produktu nie otrzymacie, wystarczy kliknąć kilka razy, aby skorzystać z gwarancji zwrotu pieniędzy.

Raz miałem sytuację, że przedmiot nieznacznie wizualnie różnił się od tego na zdjęciu – wnioskowałem o częściowy zwrot pieniędzy i go otrzymałem. Po drugie, interfejs portalu jest w języku angielskim i znajomość tego języka ułatwi nam życie, a z pewnością wyeliminuje konieczność maszynowego tłumaczenia, które jest dostępne również z poziomu platformy. Nie polecam jednak tego rozwiązania, ponieważ mogą się wkraść niepotrzebne przekłamania. Wciąż brakuje też możliwości wyboru polskiej waluty PLN, są jednak wszystkie główne waluty takie jak USD, EUR, GBP itd. Aby nie musieć w głowie przeliczać waluty obce na złotówki, najlepiej zainstalować sobie odpowiednią wtyczkę w przeglądarce, która przelicza wszystko w locie. Dla Firefoxa będzie to np. wtyczka "Toggle Currency Conversion".


Ile trwa przesyłka z Chin do Polski? Różnie. W przypadku darmowych dostaw (nie priorytetowych płatnych), najkrócej czekałem na towar 5 dni, a najdłużej 24 dni. Przeciętnie zaś dostawa do domu trwa około 10–14 dni. Wynik przyzwoity, jeśli nie zależy nam nadto na czasie. W przypadku niskiej wartości zamówionego towaru przesyłek nie można śledzić, aczkolwiek ich wysyłka jest rejestrowana. Jak można płacić za zakupy? Osobiście używam kart płatniczych i ten sposób wydaje się być najwygodniejszy. Od początku tego roku można zdaje się płacić również przez platnosci.pl choć z tej metody nie korzystałem.

Trzeba jeszcze podjąć temat cła i podatku VAT. Zgodnie z przepisami zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, czyli takich, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę. Zwolnienia nie stosuje się do wyrobów alkoholowych, perfum i wód toaletowych i tytoniu i wyrobów tytoniowych. W przypadku podatku VAT zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro, jednakże zwolnienia powyższego nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Jeśli przesyłka jest doręczana za pośrednictwem poczty, a tak to wygląda w przypadku darmowych przesyłek z aliexpress, to wówczas podatek (i należności przywozowe) pobierane są przez pocztę. Tak to wygląda w teorii. W praktyce małe przesyłki nierejestrowane są zwalniane zarówno z VAT, jak i cła, bo traktowane jako przesyłki o niskiej wartości wysyłane przez osoby indywidualne (oznaczenie "gift" na przesyłce).

Na koniec mała wskazówka. Jeśli szukacie konkretnego produktu, dobrze jest, aby po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę na stronie i zatwierdzeniu oglądać produkty sortując je według oceny sprzedawcy albo według ilości zamówień. Polecam to drugie, bo im więcej zamówień tym więcej opinii od kupujących, które warto czytać, aby nie natknąć się na bubel. Podsumowując platformą zakupową polecam, szczególnie jako tanią i bezpieczną alternatywę e-zakupów. Zresztą spróbujcie sami jak to wygląda. Ale, uwaga, to wciąga! Szczególnie jak ogląda się listy bestsellerów.AKTUALIZACJA: Kilka kolejnych przesyłek dotarło do mnie po 30 dniach, tak więc czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość!

Komentarze   

#2 Sebastian 2015-09-28 11:11
Nie trzeba mieć konta walutowego. Opłata jest ściągana z karty płatniczej po kursie ustalanym przez Twój bank.
Cytować
#1 Baron 2015-09-28 11:04
A jak wygląda sprawa opłat, czy trzeba mieć pieniądze w obcej walucie ew. konto walutowe?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!