Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

KNF: Zarząd komisaryczny w SKOK ARKA

Dnia 28 sierpnia 2015 Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowała jednogłośnie o ustanowieniu zarządcy komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej "ARKA". Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie SKOK-u i KNF:

Celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia SKOK Arka poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej Kasy, przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego".

Pojawiły się również zapewnienia, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na sposób działania Kasy:

Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK Arka. Kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK Arka z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami Kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK Arka. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów Kasy ulegają zawieszeniu. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących Kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie".

KNF nie po raz pierwszy ustanawia zarząd komisaryczny w SKOK-ach. Dla przypomnienia, chodzi już o dziewięć kas, z czego cztery już nie istnieją:

  1. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach (przejęciem zainteresowani są PKO SA oraz PKO BP),
  2. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa św. Jana z Kęt w Rumi (kasa przejęta przez Alior Bank),
  3. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa Wesoła w Mysłowicach (kasa przejęta przez PKO BP),
  4. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa Wspólnota w Gdańsku (kasa upadła),
  5. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa w Wołominie (kasa upadła),
  6. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa Jowisz w Czeladzi (Kasa Jowisz),
  7. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni,
  8. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach,
  9. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa Kujawiak.

Czy klienci kasy mają się czego obawiać? Warto pamiętać, że wszystkie depozyty są obecnie gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), co oznacza, że w przypadku upadku jakiejkolwiek kasy spółdzielczej odzyskamy swój kapitał łącznie z naliczonymi odsetkami w przeciągu 20 dni. Należy przy tym zauważyć, że gwarancjami objęte są depozyty do kwoty 100 tys. euro, a więc w przybliżeniu 420 tys. zł. Gorzej mają natomiast pożyczkobiorcy, ponieważ w przypadku ew. upadku kasy mogą mieć zerwaną umowę pożyczki w trybie natychmiastowym.

SKOK Arka z siedzibą w Dąbrowie Górniczej to średniej wielkości kasa mająca swoje oddziały w 15 miastach. Często pojawiała się w rankingu najlepszych lokat stefczykradzi.pl. Oprocentowanie lokat w kasie nie zmieniło się od czerwca i nadal obowiązuje kilka atrakcyjnie oprocentowanych lokat:

Komentarze   

#1 Michał W. 2015-10-02 09:33
Dziękuję za artykuł.

Bardzo mnie dziwi jedna rzecz, a mianowicie że KNF bez problemu wrzuca zarządy komisaryczne do kolejnych kas spółdzielczych i następuje to bez sprzeciwów czy protestów. Proszę zauważyć, że wraz ze zbliżającymi się wyborami i prawdopodobnym przebiegunowani em sceny politycznej narasta aktywność agresji do systemu SKOK. To już nas nie dziwi i łatwo każdy z nas potrafi przewidzieć, że nastąpią kolejne próby wywłaszczenia, zniszczenia albo wywołania afer w tym sektorze. Bo obecna władza będzie się starała zniszczyć jak najwięcej przed końcem kadencji. I my zdajemy sobie z tego sprawę.

Problem jednak jest w tym, że KNF nie może ustanowić zarządu komisarycznego bez konkretnej przyczyny, oraz musi działać zgodnie z powszechnym prawem. Działania tej Komisji są w wysokim stopniu przewidywalne, można wiedzieć kiedy mogą zapaść takie czy inne decyzje. Dlaczego więc prezesi kas mających problemy nie podejmują działań zaradczych dużo wcześniej? To mnie dziwi.

Gdybym był prezesem jakiejkolwiek SKOK musiałbym być na bieżąco ze wszystkimi danymi kasy. Ile zysków, ile strat, bieżący poziom przeterminowany ch kredytw itd. I sam wiedziałbym (chociażby z obserwacji innych kas) kiedy nastąpi wkroczenie komisarza. Wówczas z wyprzedzeniem wprowadziłbym własny program naprawczy, podjąłbym wysiłki by ratować wspólne dobro i innych członków, wprowadzałbym oszczędności, usprawnienia ... Dlaczego tak się więc nie dzieje?

Każdy wie, że zarządcy komisaryczni nie mają na celu poprawy sytuacji SKOK, tylko jej umniejszenia udziału w rynku, likwidacji, ewentualnie przygotowania jej do wygodnego przejęcia przez bank w postaci gotowego prezentu. Dlatego - logicznie myśląc - trzeba bronić się rękami i nogami przed wpuszczeniem wroga do swojej SKOK, uciekać przed komisarzem, wyprzedzać o krok działania prawne KNF i nie pozwalać, aby mieli preteksty to ingerencji. Bardzo proszę wszystkich którzy mają dostęp do zarządzających kasami, aby apelowali do nich o aktywniejszą obronę przed KNF. Przecież oni mają na celu zniszczenie naszych spółdzielni, a my po kolejnych wprowadzanych komisarzach i zamykanych (bądź przejmowanych przez banki) SKOK - ach rozkładamy ręce i bezradnie biadolimy.

Ja osobiście świadomie wybrałem swoją SKOK, sam chciałem być spółdzielcą i dla mnie jest to wybór patriotyczny i ideowy. Dziwi mnie to, że zarządzający kasami tak łatwo i bez oporu pozwalają się niszczyć nie reagując zawczasu.

Skoro lider pewnej nowopowstałej partii, Ryszard P. zdążył zawczasu przewalutować kredyt aby uciec przed uwolnionym kursem CHF, to może i my, w myśl podobnej zasady, zdążymy uchronić nasze spółdzielnie przed przewidywalnymi działaniami KNF, zawczasu wprowadzając zmiany dające takie wyniki, aby nie było podstaw do wpuszczenia komisarza.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!