Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Dywersyfikacja oszczędności, czyli jak najkorzystniej kupić walutę?

Mając na uwadze ryzyko, jak i dużą zmienność naszej waluty w kontekście ostatnich kilkunastu lat, warto zastanowić się nad dywersyfikacją naszych oszczędności i wymianą części złotówek na inne wybrane przez nas waluty, takie jak np. USD, CHF, EUR itd. Piszę o tym teraz z uwagi na interesujące spostrzeżenie Wojciecha Białka dotyczące naszej waluty oraz tzw. cyklu Kitchina. Według jego prognozy z marca, to właśnie okolice czerwca bieżącego roku mają przynieść lokalny szczyt na polskiej walucie, co zresztą ma obecnie miejsce. Wyrazistym przykładem jest zachowanie euro względem złotówki  w perspektywie jednego roku:

Jeżeli scenariusz rozpisany przez W. Białka się sprawdzi, to złotówka poczynając od ustanowienia szczytu w czerwcu będzie się stopniowo osłabiać, co oznacza, że czerwiec może być idealnym okresem na zakup innych walut. Poniżej jeszcze uśredniona projekcja W. Białka USD/PLN i EUR/PLN.

Odnośnie najkorzystniejszych miejsc wymiany walut, to zdecydowanym faworytem jest walutomat, z którego mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. Wymagane jest jedynie posiadanie kont bankowych w dowolnym polskim banku, w walutach, które chcemy wymieniać, np. konta w złotówkach i konta walutowego w euro. Mechanizm działania jest podobny jak w przypadku kantoru on-line. Konieczna jest rejestracja w serwisie, zasilenie portfela oraz złożenie zlecenia wymiany. Po realizacji transakcji możemy w dowolnym momencie wypłacić środki na nasz rachunek bankowy. Spread w Walutomacie dla euro w przykładzie poniżej wynosi niespełna jeden grosz (0,0068) PLN. Od pewnego czas Walutomat pobiera, niestety, prowizję od wartości zrealizowanego zlecenia w wysokości 0,2%. Oznacza to, że wymiana 1000 złotych kosztuje 2 złote.

Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że spread walutowy (transakcyjny) to różnica między kursem sprzedaży waluty obcej a kursem skupu waluty obcej. Może on być podawany w procentach lub nominalnie w danej walucie. Generalnie obowiązuje zasada: im większy spread tym gorzej. Dla porównania w zwykłym kantorze spread waha się pomiędzy 4–10 groszy. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku banków.

Dywersyfikacja walutowa w zamian większego bezpieczeństwa ma swoje wady. Dla porównania, depozyty złotowe oprocentowane są obecnie w wysokości ok. 3,5–4% w skali roku. W przypadku depozytów walutowych w EUR, USD, CHF czy GBP oprocentowanie jest niższe i wynosi w najlepszym wypadku raptem 1–1,5%. Warto w swoich kalkulacjach wziąć to pod uwagę. Alternatywą do walut mogą być również metale szlachetne, w szczególności zaś złoto, które traktowane jest w Polsce jak pieniądz i dlatego nie jest objęte podatkiem VAT (w przeciwieństwie do srebra, platyny czy palladu, dla których to metali podatek wynosi aż 23%).

Komentarze   

#2 Sebastian 2014-06-06 17:14
Tak. Interesującym punktem wejścia jest równe 4 zł dla euro. Przy dolarze 2,98 zł. Funt stoi dość wysoko, ale poziom 4,78 byłby doskonały.
Cytować
#1 Mikołaj 2014-06-06 17:10
Zamierzasz coś kupić w tym miesiącu? Jaki poziom?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!