Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Kiedy nastąpi reset systemu pieniądza fiducjarnego?

Życie na kredyt, w początkowej fazie bezbolesne i przyjemne, musi się ostatecznie odbić czkawką. Problem nadmiernego zadłużenia Polaków, innych Europejczyków czy Amerykanów wciąż narasta i dotyczy zarówno sfery prywatnej, jak i publicznej. Patrząc na dane zegara długu publicznego można dojść do przykrego wniosku – jesteśmy statystycznie niewypłacalni na kilka pokoleń do przodu.

Wiem, że czytelnikom tego bloga trudno będzie się z tą myślą pogodzić. Wciąż przecież posiadamy prywatne oszczędności, które ulokowane są m.in. w bankach czy SKOK-ach. I jeśli nie zawsze udaje nam się pomnażać posiadane środki, to robimy wszystko, aby siła nabywcza pieniądza została zachowana. Należycie moi drodzy do mniejszości i możliwe, że przed takimi jak my ciułaczami i oszczędzającymi wkrótce zawisną czarne chmury.

Wyobraźcie sobie, że około 60% Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Regularnie zaś oszczędza zaledwie 7% Polaków. Poza tym tylko 2,5% ma taki zapas oszczędności, który odpowiada ich rocznym dochodom. Dodam jeszcze, że wartość oszczędności netto w bankach i kasach waha się wokół zera, co oznacza, że statystycznie wartość naszych oszczędności pomniejszonych o zobowiązania (pożyczki i długi) wynosi wspomniane zero złotych. Przygnębiające prawda? Jeśli te dane nie zrobiły na Was większego wrażenia to w tym miejscu warto przywołać kwestię długu publicznego, a więc skumulowanych działań poszczególnych rządów. Zrzut ekranu poniżej:

Dług publiczny Polski

Nie do wszystkich przemawia wartość 1 biliona zł wygenerowanych długów, więc bardziej obrazowa jest kwota zadłużenia 26286 zł jaka przypada na każdego Polaka (także na noworodka i emeryta; tutaj szczegóły). Dla porządku należy również wspomnieć o długu ukrytym, który jest nie do udźwignięcia, tym bardziej, że demograficznie Polska znajduje się w krytycznej sytuacji. Moje składki emerytalne traktuję obecnie jako podatek i nie spodziewam się, abym cokolwiek otrzymał od ZUS-u nawet jeśli dożyję 67 lat. W każdym razie ta perspektywa wydaje się jeszcze odległa i bardziej naglący jest problem ściany, do której zmierzamy wielkimi krokami. Kiedy koszt obsługi zadłużenia długu publicznego przestanie być możliwy do obsłużenia? Już dziś kwota ta wynosi około 50 mld rocznie, a więc równowartość zebranych pieniędzy z podatku PIT! Sytuacja wielu innych krajów nie jest wcale lepsza. Weźmy dla przykładu Stany Zjednoczone:

I choć akumulacja bogactwa w Stanach Zjednoczonych jest dużo większa niż w Polsce to poziom zadłużenia jest tak wysoki, że trudno patrzyć w przyszłość z optymizmem. Mam wrażenie, że impas będzie się pogłębiał i że coraz bliżej jest do dnia pt. "za późno". Czego możemy się spodziewać? Hiperinflacji i zadrukowania długu? Upadku walut a tym samym papierkowego czy elektronicznego pieniądza opartego na zaufaniu? Wojny światowej?

A może dojdzie do szeroko okrojonej konfiskaty oszczędności przez państwa na poczet spłaty swoich zobowiązań? Precedens już miał miejsce w kraju należącym do Unii Europejskiej. To na Cyprze właściciele oszczędności powyżej 100 tys. euro ulokowanych w dwóch największych bankach straciło 47,5% swoich oszczędności. Może wobec tego wycofać oszczędności z banków i SKOK-ów i zainwestować w metale szlachetne, nieruchomości, kolekcje? A może w dobrze rokujące przedsiębiorstwa?... Ciekaw jestem waszych przemyśleń i pomysłów, bo sam jestem na etapie poszukiwań. Czas nagli tym bardziej, że już mamy do czynienia z nerwowymi ruchami w Polsce. Nasze oszczędności emerytalne zostały zamienione na ZUS-coiny a wiek emerytalny podwyższony do 65/67 lat.

Komentarze   

#1 Sambor 2015-10-10 11:21
Długi są sztuczne a wiec nie istniejące ! Cały ten trik i oszukancza iluzja polega na tym że ludziom narzuca sie oprocentowanie za pieniadzektoryc h nie otrzymali w rzeczywistosci !Na tym osukanczym procederze bogaca sie banki i korporacje ... ale biednieja ludzie, naroidy, gospodarki narodowe ... i prywatni ludzie. To sie nazywa SYSTEM LICHWIARSKI.
Należy ZNIESC LICHWE ogolnoswiatową a bogacgtwo narodow i ludzi oprzec na oszczedisciach bez oprocventowan. A takze kontrolę bankowprzez panstwo ...
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!