Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Na lepsze oprocentowanie depozytów nie ma co liczyć (na razie)

Oprocentowanie depozytów

Według comiesięcznego raportu Michała Sedraka z Open Finance przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat pod koniec stycznia wynosiło 2,44% w skali roku i jest o 0,01 pkt. proc. niższe niż przed miesiącem. Depozyty półroczne dają zarobić średnio 2,54% (+0,01 pkt proc. m/m) zaś roczne 2,61% (-0,01 pkt proc. m/m). Niestety, ale na poprawę sytuacji w przeciągu najbliższych kilku miesiącach nie ma co liczyć.

Po pierwsze klienci banków i kas mimo bardzo dużych obniżek oprocentowania depozytów nie zrezygnowali z tego sposobu lokowania kapitału. I choć zyski są małe to wciąż stanowią bezpieczną przystań, dla której praktycznie nie ma alternatywy poza przeciętnie oprocentowanymi obligacjami i bonami skarbowymi. Co więcej w ostatnich trzech miesiącach wartość depozytów w bankach, jak i kasach wręcz wzrosła.

 Wykres 1: Wartość depozytów gospodarstw domowych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych latach 2012-2013 (w mln zł)

Pod koniec roku 2013 wartość depozytów członków kas spółdzielczych wyniosła 17,2 mld zł. Patrząc na przyrost wartości depozytów w grudniu można stwierdzić, że włączenie kas do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego niewiele lub wręcz nic nie zmieniło w kontekście przyrostu wartości depozytów szczególnie gdy zestawimy dane z banków. Grudniowy przyrost depozytów w bankach wyniósł bowiem 1,9% i obecnie wartość zgromadzonego kapitału na kontach i lokatach wynosi 536,5 mld zł. Tak więc banki mają wystarczający zapas pieniędzy, aby wykorzystać je w akcjach kredytowych.

Po drugie umiarkowanie niska inflacja (pod koniec roku 2013 wyniosła 0,7% r/r) nie wymusza na Radzie Polityki Pieniężnej podnoszenia stóp procentowych. I to właściwie tyle. Reszta argumentów osnuta jest dużą dozą niepewności, choć na gwałtowne ruchy zarówno w dół, jak i w górę w kwestii oprocentowania depozytów raczej nie ma co liczyć w perspektywie co najmniej 3-6 miesięcy. Dlatego warto zastanowić się nad lokatami o terminie zapadalności około roku, tym bardziej, że ich oprocentowanie jest stosunkowo najwyższe (do 5,3%).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!