Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Konto osobiste w SKOK – czy warto?

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe obok interesującej oferty depozytowej posiadają również konta osobiste. Czy jednak sprawdzą się jako główne rachunki, z których korzystać będziemy aktywnie na co dzień? Rozważę tutaj za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Oferta kont osobistych (ROR, IKS) w ramach systemu SKOK jest bardzo zróżnicowana. W przeciwieństwie do banków, które przyzwyczaiły nas do faktu, że rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy oprocentowany jest na 0% to w wielu kasach oprocentowanie środków jest wyższe i kształtuje się w okolicach 1% a lider daje nam nawet do 4,8%. Spójrzmy zatem na zestawienie najlepiej oprocentowanych rachunków osobistych.

Nazwa SKOK Nazwa rachunku Oprocentowanie bazowe Oprocentowanie maksymalne Opłata za prowadzenie konta
SKOK NIKE Platynowe konto osobiste 3,00% 3,00% 0,00 zł
SKOK Jaworzno Złoty ROR 3,00% 3,00% 10,00 zł
Bieszczadzka SKOK ROR/Tandem/eSKOK 2,50% 2,50% 3,00–7,00 zł
SKOK Wołomin Rachunek osobisty ROR 2,00% 4,80% 0,00 zł

Niektóre kasy uzależniają oprocentowanie rachunku od ilości posiadanych udziałów w SKOK-u i tak jest w przypadku SKOK-u w Wołominie, który oferuje dla posiadaczy jednego udziału ROR oprocentowany na 2%, ale dla tych, którzy posiadają tych udziałów 21 oprocentowanie skacze do 4,8%. Jeden udział SKOK Wołomin kosztuje 30 zł, tak więc, aby cieszyć się z wysokiego oprocentowania musimy zamrozić 600 zł. Zarówno w przypadku SKOK Nike, który daje nam na ROR 3%, jak i w SKOK Wołomin konto jest darmowe.

We wszystkich przypadkach do konta można zamówić kartę płatniczą VISA oraz dostęp do "bankowości elektronicznej" eSKOK. Opłaty z tym związane są zbliżone do tych, jakie obowiązują w bankach. Koszt przelewów w oddziałach jest dość wysoki, dlatego, jeśli chcemy używać konta ROR jako rachunku głównego, to opłaca się wykupić usługę eSKOK, która w zależności od kasy kosztuje od 0–7 zł, przy czym wówczas przelewy są w pełni darmowe. Karta płatnicza jest wydawana do rachunku za darmo, przy czym w większości wypadków opłata miesięczna za korzystanie z karty wynosi około 2,5 zł (pierwszy rok zazwyczaj jest jednak za darmo). Wypłata gotówki z bankomatu to koszt 1–4 zł. 

Reasumując, konto osobiste w SKOK może być dobrą alternatywą dla konta w banku i spokojnie możemy z niego korzystać jako konto główne. Przede wszystkim taki ROR wyróżnia się stosunkowo wysokim oprocentowaniem oraz umiarkowanymi opłatami za usługi uzupełniające. Niestety, aby skorzystać z usług danego SKOK-u musimy zostać jego członkiem, co wiąże się z pewnymi opłatami wstępnymi. Poza tym nie uświadczymy promocji takich jak w bankach, gdzie czasami dla nowych klientów przygotowany są premie za otwarcie konta czy zwrot pewnego procentu za zakupy kartą.

W skali makro Polacy trzymają połowę swoich oszczędności (250 mld zł) w bankach i kasach na rachunkach bieżących. Z tego około 115 mld trzymamy na nieoprocentowanych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Jest to zawrotna kwota, z której banki i kasy korzystają za darmo a koszt utraconych korzyści dla oszczędzających wynosi w dużym uproszczeniu ok. 3,45 mld zł brutto (przyjmuję tu zwrot w wysokości 3% rocznie), co daje kwotę 90 zł na każdego mieszkańca! Poniżej struktura lokowania oszczędności przez Polaków (dane z NBP, lipiec 2013).

Ile pieniędzy w złotych i w jakiej formie mają Polacy

Komentarze   

#1 Maciej 2013-12-09 08:13
W regulaminie prowadzenia ROR-u w Skoku Wołomin jest wzmianka o wpłacaniu na konto co miesiąc 300 zł...czy można to obejść zakładając u nich lokaty na wyższe kwoty?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!