Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Refleksja związana z funkcjonowaniem Kas Stefczyka

Kasa Stefczyka to największy SKOK działający w Polsce. Na koniec sierpnia kasa ta posiadała aktywa wartości 7,85 mld. Dla porównania drugi co do wielkości SKOK w Wołominie posiadał w tym czasie aktywa o wartości 2,35 mld zł. Zestawmy jeszcze ze sobą kilka danych.

  Kasa Stefczyka SKOK w Wołominie
Liczba placówek** 433 102
Zatrudnienie* 180 322
Aktywa** 7,8 mld 2,35 mld
Kapitały własne* 457 mln

159 mln

*Dane z końca roku 2012 **Dane szacunkowe z sierpnia 2013

Proszę zwrócić uwagę, że nie tylko aktywa Kasy Stefczyka są ponad trzykrotnie wyższe niż w SKOK w Wołominie. Podobnie wyglądają kapitały własne czy liczba placówek (433 wobec 102). W tym kontekście dziwne wydają się dane o zatrudnieniu. Jak to możliwe, aby dużo mniejszy SKOK Wołomin zatrudniał 322 osoby, a SKOK Stefczyka tylko 180 osób? Statystycznie na każdą placówkę przypada zatem odpowiednio 0,41 i 3,2 osoby. Rozwiązanie zagadki jest dość prozaiczne. Kasa Stefczyka nie posiada swoich placówek; zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie, działa na zasadzie franczyzy, czyli są licencjonowanymi punktami sprzedaży agencyjnej prowadzonej przez osoby trzecie.

Aby stać się agentem kasy, trzeba spełnić różne warunki, w tym: "przynajmniej średnie wykształcenie, niekaralność, doświadczenie w bezpośredniej sprzedaży usług finansowych, lokal z wyposażeniem, wyłączność w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek. Pożądane cechy osobowe kandydata na agenta to komunikatywność i operatywność". Niestety, taka forma współpracy nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Oto co mnie skłoniło do takiego twierdzenia:

Agencja finansowa działająca pod szyldem SKOK-u Stefczyka w Opalenicy oszukała ponad 50 osób. Właścicielki agencji okradły swoich klientów. Sprawą zajmuje się prokuratura. Wszyscy brali kredyty w prywatnej agencji finansowej, która działała pod szyldem SKOK Stefczyka. Były to kredyty w wysokości od tysiąca do 30 tysięcy złotych. (...) Ludzie spłacają teraz kredyty, które już raz spłacili. Na konta niektórych osób wszedł już komornik.

Radio Merkury, Oszukani klienci agencji finansowej

Zaniepokoiły mnie również słowa:

SKOK Stefczyka tłumaczy, że agencja w Opalenicy nie miała prawa przyjmować od ludzi pieniędzy. Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie przywłaszczenia mienia.

Przepraszam bardzo, ale czy klienci SKOK-u nie mają prawo ufać Kasom Stefczyka wpisanym w oficjalny rejestr placówek? Czy ryzyko biznesowe przerzucane jest na członków kasy a Kasa Stefczyka nie czuje się w obowiązku naprawić wszystkich krzywd? Szczerze mówiąc nie wierzę, że Kasa Stefczyka nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia od wypadku oszustw finansowych nie tylko dla pracowników kasy, ale również dla jej agentów. Ale jeśli tak by właśnie było, to czy komunikat płynący z Kasy nie powinien być z goła inny? Bo przecież nie ma w nim nic o zapewnieniu członków, że krzywdy zostaną, po wyjaśnieniu przez odpowiednie organy, naprawione... z drugiej strony należy być również świadomym tego, że media mają skłonność do zachowywania pewnych informacji dla siebie.

Lektura uzupełniająca: Opalenica: Wielkie oszustwo finansowe?

I ciąg dalszy sprawy: Jak mają postępować poszkodowani?

Komentarze   

#6 Sebastian 2013-10-31 13:39
Raport KNF to dobre źródło informacji, jednak nie można na jego podstawie dokonywać oceny poszczególnych kas, bo traktuje on ogólnie o systemie SKOK. Ale według tych danych aż 44 kasy podlega postępowaniu naprawczemu, a więc o czymś to świadczy. Na pewno tych 80% kas czeka długa droga do sanacji swoich finansów. Czyli tak jak słusznie zauważyłeś potrzeba na to czasu. KNF ma już pewne doświadczenia z bankami spółdzielczymi, więc sądzę, że proces ten zakończy się sukcesem.
Cytować
#5 Janek 2013-10-31 11:57
Sebastianie,5 Kas to jest STEFCZYK,WOŁOMI N,CHMIELEWSKIEG O,WESOŁA i WSPÓLNOTA to 70% całości SKOK.Jeśli te kasy z wyjątkiem WOŁOMINA ma programy naprawcze to raport KNF jest dobrym źródłem informacji.Drug im źródłem może być raport GUS za I półrocze 2013.Raport ten łatwo znaleźć na stonie GUS.Ja pisząc to o SKOK-ach nie życzę im żle ale sytuacja ekonomiczna jest taka a nie inna.Żeby odbudować kapitały własne to potrzeba czasu.Podobnie było z Bakami Spółdzielczymi po1990 roku.SKOK-i nie są lubiane przez koalicję PO-PSL i dlatego się je tępi.Jedni reprezentują banki komercyjne a drudzy banki spóldzielcze.
Cytować
#4 Sebastian 2013-10-31 09:44
Janek, jak wiesz raport KNF odnosi się do całego sektora SKOK, a nie do poszczególnych kas (w tym Kasy Stefczyka). Co do wierzytelności kas, to poświęcę temu osobny wpis, bo temat jest szeroki i ciekawy.
Cytować
#3 Janek 2013-10-31 07:38
To jeśli jest tak dobrze w SKOK Stefczyka to dlaczego mają program naprawczy ? Co do meritum sprawy to jednak odsyłam do raportów o sytuacji SKOK na stronie KNF.SKOK-i które weszły w posiadanie papierów warościowych zamieniając złe długi mają za ok. 3 mld złotych tych walorów.To jest Grecja !
Cytować
#2 Sebastian 2013-10-30 18:54
To co wiemy na pewno, to to, że Kasa Stefczyka jest objęta postępowaniem naprawczym KNF. Wiemy też, że wyniki finansowe z zeszłego roku tej kasy są bardzo dobre, choć mogą być związane z jednorazową transakcją zbycia zorganizowanych części przedsiębiorstw a (około stu placówek). Zysk brutto kasy wyniósł 215 mln zł, zysk netto 133 mln zł a ROE to 29%. Zobaczymy jak wyglądać będą wyniki za ten rok. Sądzę, że nie będą złe.
Cytować
#1 Tomek 2013-10-30 17:57
Sprawa kapitałów Stefczyka jest dyskusyjna.Kasa ta ma duży portfel tzw.obigacji pod którymi kryją się niespłacone kredyty i wyprowadzono je do firmy ASK w Luksemburgu otrzymując za to te papiery.To jest inżynieria ekonomiczna która odkłada złe zdarzenia na czasy przyszłe.TO jest pieniądz prawie w całości stracony.Wtedy tych funduszy własnych będzie jakieś minus 300 mil.Minimum ustawowe to co najmniej 5 % do aktywów.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!