Według panelowych badań "Diagnozy Społecznej" przeprowadzonych w 2013 roku wynika, że tylko 41% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. To i tak duża poprawa w stosunku do roku 2009, gdzie odsetek ten wynosił 33%. Zdecydowaną większość naszych oszczędności trzymamy w bankach i gotówce. Poniżej wykresy, które dotyczą odsetka oszczędzających, sposobu lokowania oszczędności oraz celu oszczędzania.
Dominującą formą oszczędzania są lokaty złotówkowe, choć skłonność do przechowywania pieniędzy w bankach systematycznie spada. W 2009 na lokata Polacy trzymali 73% swoich oszczędności a w roku bieżącym już tylko 67%. Podobnie wygląda tendencja w przypadku lokat w walutach obcych i funduszy inwestycyjnych. Rośnie natomiast udział gotówki z 39% do 46% w roku 2013.
Główny cel oszczędzania Polaków to tzw. "rezerwa na sytuacje losowe" – tę opcję wybrało 70% badanych. Stosunkowo istotne było dla ankietowanych "zabezpieczenie na starość" (38%), "rezerwa na bieżące wydatki konsumpcyjne" (31%) oraz "leczenie" (30%).
Źródło: J. Czapiński, T. Panek, Diagnoza społeczna 2013, http://ce.vizja.pl/en/issues/volume/7/issue/4 [14.10.2013]
Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.
© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl
W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!