Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Rachunkowość SKOK-ów: nowe regulacje i lepsze wyniki finansowe?

Za niespełna dwa tygodnie zmianie ulegną regulacje dotyczące odpisów aktualizujących w rachunkowości SKOK-ów. Jest to istotna wiadomość, ponieważ nowe rozporządzenie wpłynie korzystnie na wyniki finansowe SKOK-ów, które po pierwszym półroczu pozostawiają sporo do życzenia. Dla przypomnienia cały system SKOK osiągnął stratę brutto w wysokości 67,2 mln zł, podczas gdy przed rokiem był 109,3 mln zł na plusie.

Zmianie w rozporządzeniu ulegną zapisy § 6 pkt 5 i 9, które będzie pozwalało obniżyć podstawę dokonywania odpisu do wysokości nieprzekraczającej 50% wartości. Szacuje się, że zapis ten może ograniczyć straty całego sektora jednorazowo o około 30–50 mln zł.

 W uzasadnieniu do zmian w rozporządzeniu napisano:

„Nowe brzmienie będzie pozwalało obniżyć podstawę dokonywania odpisu do wysokości nieprzekraczającej 50% wartości pierwotnie zabezpieczonej kwoty, w przypadku zarówno pożyczek, jak i kredytów poręczonych przez podmiot o dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej, inny niż Skarb Państwa, bank czy jednostka samorządu terytorialnego. Ponadto w stosunku do podmiotów, u których można wydzielić aktywa netto utrzymany zostanie dodatkowy limit na dotychczasowym poziomie, zezwalający na obniżenie podstawy dokonywania odpisów do wysokości 15% aktywów netto wystawcy zabezpieczenia, pomniejszonych o należne, lecz niewniesione wkłady na poczet kapitałów (funduszy) oraz o akcje własne według ich wartości godziwej. Parametr ten stanowi jeden z mierników świadczących o jakości zabezpieczenia”.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!