Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Gdzie ulokować pieniądze? Bank czy SKOK?

Co jakiś czas na forach pojawiają się pytania o kasy spółdzielcze, jako miejsc do oszczędzania. Dla zobrazowania problemu zamieszczam jedną z wypowiedzi:

Od pewnego czasu śledzę rankingi lokat na rynku. Niestety w rankingach są głównie banki, natomiast skoki są pomijane. Co myślicie o korzystaniu z ofert skoków? Ja mam mieszane uczucia, bo też opinie są różne. Potrzebuję jakichś konkretnych argumentów za i przeciw, bo niektóre skokowe oferty wydają mi się korzystniejsze tylko nie wiem, czy gdzieś nie ma haczyka ;]

Dopóki depozyty członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych nie zostaną w pełni objęte ochroną BFG, dopóty nie możemy mówić o pełnej zamienności obu form oszczędzania. Na szczęście za niewiele ponad dwa miesiące, czyli od 29 listopada ta sytuacja się zmieni i wielu, którzy wstrzymywali się z lokowaniem pieniędzy w SKOK-ach mimo wyższego oprocentowania depozytów zdecyduje się przystąpić do jednego lub kilku z nich po tej dacie.

Oznaczać to będzie, że konkurencja pomiędzy SKOK-ami i bankami zaostrzy się, co pozytywnie odczuć powinien w dłuższym terminie przede wszystkim klient banku. Członek SKOK-u spodziewać się może natomiast zmiany na gorsze, przynajmniej jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów. Obniżenie oprocentowania lokat przez liderów z powyżej 6% do bliżej 4–5% wydaje się być tylko kwestią czasu – oczywiście przy założeniu ceteris paribus. Dlatego coraz więcej osób decyduje się zostać członkiem kasy już teraz, aby móc w odpowiednim czasie założyć lokatę bez zbędnego oczekiwania, aż formalnościom stanie się zadość. Dotyczy to w szczególności SKOK-u Wołomin, gdzie formalności w oddziałach innych niż centrala może potrwać nawet kilka tygodni.

Dlaczego tak długo? Otóż podpisana np. w krakowskim oddziale umowa członkowska zostaje wysłana do centrali w Wołominie, gdzie członek zarządu składa swój podpis. Dopiero wtedy umowa wraca do oddziału i możemy ją odebrać. Do tego nie zapomnijmy o procedurach wysyłki w kasach, które są dość zróżnicowane. Na przykład we wspomnianym krakowskim oddziale SKOK Wołomin pocztę wysyła się raz na tydzień... Dodam tylko, że w moim wypadku cała procedura trwała wyjątkowo długo bo aż cztery tygodnie.

SKOK-i, którym zależy na ekspansji ogólnopolskiej powinny jednak w dalszym ciągu proponować lokaty wyżej oprocentowane niż banki, które są przez dłuższy czas były/są liderami rankingów lokat. W przypadku banków komercyjnych mowa tu m.in. o Idea banku, Getin Banku czy Meritum Banku. A w odniesieniu do banków spółdzielczych wymienić można: NeoBank czy SK Bank. Oczywiście skakanie pomiędzy SKOK-ami jest mało opłacalne, ponieważ na dzień dobry musimy wnieść szereg opłat: wpisowe, udział, wkład członkowski itp. To też sprawia, że decyzję jaki SKOK wybrać jest szczególnie istotne, bo może zaważyć na opłacalności takiego przedsięwzięcia. To może jest również przyczyna, dla której klienci danej kasy są wobec niej lojalni, a wręcz przywiązani. Inaczej jest z klientami banków, które to często płacą nowemu klientowi za założenie konta czy to w postaci premii, czy innych wynalazków typu cashback. Pod tym kątem banki i kasy będą się nadal od siebie różnić.

Różnic jest więcej. Na przykład kasy nie mają swoich nielicznych właścicieli, którym można płacić dywidendy. Z założenia są organizacjami non-profit i wszystkie wypracowane zyski zostają po prostu w kasie i w uproszczeniu w ten czy inny sposób powinny wrócić do wszystkich członków w postaci niższego oprocentowania pożyczek i kredytów lub wyższego oprocentowania lokat i rachunków. Oczywiście to tylko teoria, bo dochodzą przecież problemy z nieściągalnymi pożyczkami czy wysokimi pensjami prezesa i zarządu, choć to wydaje się mieć marginalne znaczenie dla średniej czy większej kasy. W każdym razie nie ma idealnej instytucji, która w pełni sprostałaby naszym oczekiwaniom.

Podsumowując, wybór bank vs kasa zależeć powinien po 29 listopada od zwykłej kalkulacji ekonomicznej. Jeśli wciąż istnieć będą kasy oferujące lokaty o wyższym oprocentowaniu niż banki i odsetki pokryją nam koszty wstąpienia do SKOK (także ew. dojazdów do oddziału) to wybór wydaje się być prosty. Historycznie pod kątem oferowanych lokat, najatrakcyjniej wypada SKOK Wołomin, który patrząc po różnych forach dyskusyjnych jest też bardzo popularny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!