Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Przewodniczący KNF o SKOK-ach i możliwych przejęciach

Przedwczoraj w sieci pojawił się krótki wywiad Macieja Samcika z Andrzejem Jakubiakiem – przewodniczącym KNF. Pojawiło się kilka pytań odnośnie sytuacji kas spółdzielczych. Obok znanych już wcześniej informacji, że aż w 44 SKOK-ach prowadzone jest postępowanie naprawcze, Jakubiak przyznał, że takim programem objęta jest również największa kasa w Polsce, a więc SKOK Stefczyka. Ponadto w 19. kasach otwarte są "procedury, które mogą doprowadzić do powołania zarządców komisarycznych." Co jak dodał A. Jakubiak: "Nie znaczy to, że we wszystkich tych kasach zostaną ustanowione takie zarządy."

Pytany o wymiar wsparcia finansowego dla SKOK-ów i konieczność ew. wsparcia z zewnątrz Jakubiak stwierdza, że "Członkowie SKOK-ów muszą przede wszystkim poznać sytuację finansową swoich SKOK-ów i uświadomić sobie, że to na nich ciąży obowiązek dokapitalizowania kas. Jeśli okaże się to niewystarczające lub niemożliwe, to trzeba uruchomić środki z funduszu stabilizacyjnego w Krajowej SKOK. W przypadku małych i średnich kas do osiągnięcia minimalnego poziomu kapitałów na poziomie 4 proc. wystarczy np. zwiększenie udziałów członków o 50 zł na każdego z nich plus dotacja z funduszu stabilizacyjnego. Ale są i takie SKOK-i, w których będzie potrzebne wsparcie z zewnątrz, w pierwszej kolejności z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W niektórych przypadkach może się ono wiązać z przejęciem jednej kasy przez inną. Dopuszczamy też wariant udziału banków w restrukturyzacji SKOK-ów."

Innymi słowy wciąż czekamy na informacje odnośnie sytuacji finansowej poszczególnych kas. I choć możliwe jest, że część członków wykupi dodatkowy udział czy dwa w zamian na przykład za obniżenie oprocentowania pożyczki lub wzrost oprocentowania depozytu, albo że dojdzie do przejęcia słabszej kasy przez dobrze prosperującą, to trudniej sobie wyobrazić przejęcie kasy przez bank, co wiązałoby się pewnie z polityczną burzą. 

Czekamy zatem m.in. na ruch SKOK Wołomin, którego prezes Mariusz Gazda informował w czerwcu, że  SKOK Wołomin spodziewa się wypracować w 2013 r. 50–60 mln zł zysku i że może wkrótce przejąć ogólnopolski SKOK: "Obecnie prowadzimy rozmowy z jednym ze SKOK-ów, który nie jest ani najmniejszy, ani największy, posiada ok. 200 mln aktywów. To kasa działająca na terenie całej Polski, a jego oddziały uzupełniają nasz zasięg terytorialny" i dodaje, że: "Nie chciałbym na razie również kategorycznie mówić o terminach, bo to leży w gestii obu kas oraz przede wszystkim KNF-u. Ale teoretycznie możliwe jest to jeszcze w tym roku". Jaki to SKOK? Czy ktoś się domyśla?

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!