Niespełna tydzień temu pisałem o SKOK Jowisz w Czeladzi, w której zarządca komisaryczny z ramienia UKNF prosi o przejęcie tej kasy przez bank. Dziś to samo dotyczy Powszechna SKOK z siedzibą w Knurowie. Przypomnę, że od 28 lipca 2015 roku działa w tej kasie zarządca komisaryczny a ostatnią deską ratunku przed upadłością jest instytucja bankowa. Podobne scenariusze znamy już z przeszłości, choćby ten ze SKOK Wspólnota. KNF postanowiła:
o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie Powszechna SKOK na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy o skok, w celu zbadania możliwości przejęcia Powszechna SKOK przez bank. W związku z tym, kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji Powszechna SKOK, KNF oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Powszechna SKOK. Banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF w terminie 14 dni od dnia publikacji komunikatu, tj. do dnia 5 kwietnia 2016 r. włącznie.
Komunikat ten to dzwonek alarmowy dla tych, którzy posiadają w tej kasie depozyty o wartości przekraczającej równowartość 100 tys. euro, ponieważ nadwyżki ponad tę kwotę nie są już gwarantowane przez BFG. Oznacza to również, że restrukturyzacja podjęta przez zarząd komisaryczny zakończył się fiaskiem i bez pomocy banku, a w dalszej kolejności subwencji BFG się nie obejdzie.
Powszechna SKOK powstała 16 czerwca 1993 r. przy Kopalni Węgla Kamiennego "Knurów" a jej działalność ukierunkowana była na pracowników kopalń. Kasa rozwijała się poprzez otwieranie kolejnych oddziałów przy kopalniach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, świadcząc swoje usługi głównie dla pracowników sektora górniczego. Kilka lat później, 30 kwietnia 2003 r. dokonano połączenia Powszechnej SKOK jako spółdzielni przejmującej, ze SKOK "Janina" z siedzibą w Libiążu. Następnie, 30 maja 2003 r. Powszechna SKOK przejął Śląską SKOK.
Obecnie Powszechna SKOK posiada 26 oddziałów, zlokalizowanych na terenie 4 województw (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie i małopolskie), a centrala Kasy mieści się w Knurowie. Jest to średniej wielkości SKOK, który posiada około 24 tysięcy członków, którzy zgromadzili ok. 100 mln zł depozytów (dane z poprzedniego roku).
AKTUALIZACJA: Dziś, tzn. 5.04.2016 KNF zdecydowała o wydłużeniu terminu do 20.04.2016 w ramach którego banki mogą zgłosić swoje zainteresowanie restrukturyzacją kasy. Do tej pory chęć taką zgłosił bank spółdzielczy i bank komercyjny. Nie podano jednak szczegółów.
Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.
© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl
W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!