Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Plus Bank pod ostrzałem

Wczoraj osoba pod pseudonimem Razor rozpoczęła publikowanie danych klientów Plus Banku, na którego serwery udało się jej włamać kilka miesięcy temu. Oto wpis Rozora na jednym z for dyskusyjnych:

Jak widać włamywacz żąda w nim, aby Plus Bank wpłacił 200 tysięcy złotych na cel charytatywny. Wcześniej żądał 800 tys. PLN dla siebie. W przeciwnym razie grozi cotygodniowymi publikacjami kolejnych paczek danych, najpierw klientów biznesowych, a następnie indywidualnych. W swoim wpisie umieszcza łącze do pliku, w którym znaleźć możne takie dane jak:

  • imię i nazwisko lub nazwa firmy posiadacza rachunku,
  • adres zamieszkania,
  • adres e-mail,
  • numery telefonów,
  • posiadane rachunki wraz z saldami,
  • posiadane produkty bankowe,
  • dane kart płatniczych (numery oraz daty ważności),
  • dane ostatnich 50 zawieranych transakcji.

Sprawa jest bardzo poważna. Już teraz można przypuszczać, że pełne dane klientów biznesowych i indywidualnych krążą w świecie przestępczym i mogą zostać wykorzystane nie tylko względem klientów Plus Banku, ale również innych banków, szczególnie jeśli dane mają zawierać szczegóły, którymi klienci banków są identyfikowani i autoryzowani.

Plus Bank dopiero dziś opublikował komentarz w tej sprawie, co oznacza, że bank mimo posiadanej wiedzy o włamaniu nie poinformował swoich klientów o tym wydarzeniu i dopiero opublikowanie danych części klientów Plus Banku sprawiło, że ten fakt został odnotowany i podany do informacji publicznej. Poniżej bardzo ogólny komentarz banku:

Bank bagatelizuje włamanie i jednocześnie uspakaja swoich klientów, że ich środki są bezpieczne. Obawiam się, że problem jest bardziej rozległy, dlatego bank powinien po pierwsze wypłacić odszkodowanie każdemu klientowi oraz zagwarantować, że w przypadku oszustw m.in. w przypadku zaciągania pożyczek i kredytów na dane klienta wszystkie szkody zostaną przez bank pokryte. Oczywiście bank powinien też sfinansować wymianę dowodów osobistych klientów (plus zastrzeżenie w bazach) oraz kart płatniczych i kredytowych. Jak widać z niniejszego przykładu klient powinien mieć świadomość, że bank nie jest instytucją, którą nie da się spenetrować a kradzieże na wąską i szeroką skalę są możliwe i prawdopodobnie mają miejsce tyle tylko, że nie są nagłaśniane, gdyż mogą dotykać pojedyncze osoby i firmy. Nie ma też co liczyć na uczciwość instytucji bankowej. Ba, bank może nie zauważyć tego, że jego wewnętrzna sieć jest penetrowana przez cyberprzestępców i że mogą wykradać wrażliwe dane a następnie okradać konta - tak było w przypadku Plus Banku, do którego sieci haker miał dostęp prawie trzy miesiące zanim bank zorientował się, że coś jest nie tak. Bank zawsze może zwalić winę na użytkownika - pytanie jak klient ma wytłumaczyć, że nie jest wielbłądem? I tutaj przykład z Plus Bankiem w roli głównej.

Z uwagi na to, że to dopiero początek, warto pamiętać o zasadzie, aby w jednym banku nie trzymać więcej pieniędzy niż gwarantowane przez BFG równowartość 100 tys. euro. Warto również powrócić do rozwiązania, w którym identyfikacja klienta banku była obowiązkiem banku i dotyczyło nie jak obecnie tylko rachunku bankowego, ale również nazwy oraz adresu klienta. Wówczas pieniądze byłyby bezpieczniejsze. Czekamy również na reakcję agend państwa w tej sprawie i zaostrzenia bankowych przepisów dotyczących zabezpieczenia danych osobowych będących w posiadaniu banku. Jako ciekawostkę cytuję słowa Przemysława Barbicha ze Związku Banków Polskich, który twierdzi, że: "w walce z hakerami, to banki są górą" i że "Klienci mogą być pewni, że ich danym osobowym także nic nie grozi." Pozostawiam to bez komentarza.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!