Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Świat finansów w skrócie

Jak stwierdził rezolutnie Arystoteles "papierowy pieniądz ze swojej natury jest dobry pod warunkiem, że nasza władza zwierzchnia jest doskonała, a władcy mają boski rozum". Warunek ten nigdy nie był, rzecz jasna, możliwy do zrealizowania przez co pieniądz ten jest wyjątkowo podatny na psucie. Poniżej skrótowo przedstawiona została problematyka współcześnie używanego pieniądza papierowego. Niestety, parafrazując Marka Twaina łatwiej jest manipulować ludźmi, niż przekonać ich do tego, że są manipulowani. Nie dość, że muszą być wewnętrznie do tego przekonani, ale również muszą pogodzić się z faktem, że byli oszukiwani i że ulegli złudzeniom.

Światem rządzi pieniądz fiducjarny (ang. fiat money). Prawnymi środkami płatniczymi są waluty. Dominuje dolar amerykański, daleko w tyle jest euro, jen japoński i funt brytyjski. Pieniądze są emitowane przez banki centralne, jednak głównymi kreatorami pieniądza są banki komercyjne. Kreacja pieniądza jest łatwa i dochodowa, a realizowana jest z wykorzystaniem systemu rezerw cząstkowych. Pieniądz generowany jest z powietrza w postaci kredytu. Nadmierna kreacja pieniędzy (długu) prowadzi do tego, że znaki pieniężne tracą na wartości a nominalne zadłużenie rośnie wykładniczo. Siła nabywcza pieniądza papierowego dąży do zera.

Odsetki od kredytu oraz wbudowana w system inflacjogenność oznacza transfer bogactwa od biednych do bogatych. Zalegalizowana kradzież odbywa się powoli kosztem zniewolenia ludzi poprzez wywłaszczanie i inflację. Pieniądz nie ma wewnętrznej wartości w przeciwieństwie na przykład do metali szlachetnych. Twarda waluta odeszła do lamusa kilkadziesiąt lat temu, co zaowocowało nienotowaną dotąd samodestrukcją pieniądza bez pokrycia. Największymi wrogami tworzenia dobrobytu są podatki, dług, przymus ubezpieczeń i inflacja.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!