Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Obniżka stóp procentowych godzi w oszczędzających

W dniach 3–4 marca odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego do rekordowo niskich poziomów – do 1,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada tłumaczy to następująco:

Biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie – na co wskazuje marcowa projekcja – Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Jest to decyzja szkodliwa, która uderza zarówno w oszczędzających, jak i konsumentów. Prowadzi ona bowiem do obniżki oprocentowania depozytów, osłabienia waluty narodowej oraz do zwiększonej inflacji, a więc erozji siły nabywczej pieniądza. Powody do zadowolenia mogą mieć natomiast kredytobiorcy, choć inflacja prędzej czy później spowoduje, że ewentualne zyski zostaną przez nią zjedzone.

Obecne, już bardzo niskie, oprocentowanie depozytów zniechęca do lokowania pieniędzy w bankach i kasach, powodując, że szukamy alternatyw inwestycyjnych. Część zacznie konsumować, a część lokować pieniądze w bardziej ryzykownych aktywach, takich jak akcje czy nieruchomości, przyczyniając się do kreacji baniek. Żyjemy w dziwnych czasach, gdzie zadłużanie się jest premiowane a oszczędność karana a bank centralny walczy z korzystną dla konsumenta deflacją. Może to tylko zły sen?...

Komentarze   

#1 Michał W. 2015-04-26 18:44
Dziękuję za artykuł.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!