Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Wybór SKOK jako przejaw buntu?

W kilku już miejscach w Internecie i prasie spotkałem się z artykułem, który sugeruje, że część tzw. frankowców "postanowiła ukarać banki i zdecydowała, że zabierze swoje pieniądze z tych instytucji" przenosząc je do SKOK-ów lub banków, które kredytów walutowych nie udzielała. Inicjatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Pro Futuris, które działa na rzecz obrony praw konsumenta i obywatela, a więc jak pisze o sobie "oszukanych i oburzonych kredytobiorców w Polsce".

Sama akcja wydaje się być dobrze przemyślana, a co istotne jej inicjatorom udało się dotrzeć do mediów szerokiego nurtu. W końcu chodzi o nagłośnienie problemów z jakimi borykają się kredytobiorcy i o zwiększenie nacisku na banki, które wedle części frankowców po prostu ich oszukali.

Przy okazji Stowarzyszenie Pro Futuris przypomina "success story" akcji społecznościowej klientów banków ze Stanów Zjednoczonych. W 2011 roku za sprawą 28-letniej Kristen Christian, ponad około 2,5 miliona Amerykanów przeniosło ponad 4,5 miliarda dolarów oszczędności z dużych banków komercyjnych do unii kredytowych (odpowiedników polskich SKOK-ów). Przyczyną tego ruchu nazwanym "Bank Transfer Day" był skokowy wzrost opłaty za konto i bankomaty. Na początku Kristen Christian wysłała do 500 znajomych z facebooka zaproszenie: „Jeśli nie chcesz płacić Bank of America 5 dolarów miesięcznie za dostęp do swoich pieniędzy za pomocą karty debetowej, po prostu przenieś swoje pieniądze do przyjaznej, lokalnej unii kredytowej”. Informacja o inicjatywie szybko się rozeszła i krótkim czasie konta zlikwidowały tysiące Amerykanów. Efekt był taki, że Bank of America  i inne banki szybko wycofały się z podwyżek i wspólnie wykupiły ogłoszenia z przeprosinami w stacjach telewizyjnych.

Prezes Stowarzyszenia Pro Futuris ma podobny pomysł: "Proponuję zrobić podobnie: masowo zlikwidujmy konta i wszystkie oszczędności w tych bankach, które nie zgadzają się na przewalutowanie naszych kredytów w CHF po kursie z dnia podpisania umowy. W krótkim czasie doprowadzi to do potężnych strat. Wyobraźcie sobie nagłą utratę 600 tysięcy kont, oszczędności i inwestycji. A gdy do frankowców dołączą ich rodziny to jeszcze lepiej! Przenieśmy nasze oszczędności do banków, które w przeszłości nie udzielały toksycznych frankowych kredytów lub do SKOK".

Ze swojej strony przypomnę, że kasy oszczędnościowo-kredytowe nigdy nie prowadziły kont w walutach obcych, a tym bardziej udzielało kredytów w innej walucie niż PLN. Oferta kas oszczędnościowych jest porównywalna do tej oferowanej przez banki spółdzielcze i części banków komercyjnych, tak więc ew. zmiana banku na SKOK nie powinna być odczuwalna dla przeciętnego kredytobiorcy. Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych do unii kredytowych należy ponad 90 mln Amerykanów (1/3 wszystkich mieszkańców). Dla porównania w Polsce do SKOK-ów należy 2,7 mln klientów, co stanowi raptem 7% społeczeństwa.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!