Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Upadek SKOK Wołomin a zaufanie do instytucji finansowych

Działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie została zawieszona 11.12.2014 a dzień później Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowała o wystąpieniu do Sądu Rejonowego z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK w Wołominie. Natomiast przedwczoraj tzn. 5.02.2015 Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości kasy uzasadniając, że "zostały spełnione pozytywne ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z zaprzestaniem wykonywania zobowiązań i jednocześnie nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości".

SKOK w Wołominie to druga kasa po SKOK "Wspólnota", która upadła w historii III RP. SKOK Wołomin był jednak drugą największą kasą spółdzielczą w Polsce, która pod koniec pierwszego półrocza 2014 roku zgromadziła ponad 2,5 mld depozytów a suma bilansowa kasy wynosiła 3,1 mld PLN. Wartość portfela kredytowego wynosił 2,4 mld PLN, który według informacji składał się prawie w 80% z kredytów przeterminowanych, co było kluczową przesłanką do ogłoszenia upadłości kasy. Warto przypomnieć, że kasa ta posiadała najbardziej przejrzystą publiczną sprawozdawczość finansową, która jednak okazała się iluzoryczna. Wystarczyło raptem kilka miesięcy, aby z kasy najdynamiczniej rozwijającej się i stawianej za wzór w sektorze (liczne nagrody, doskonałe wskaźniki finansowe) pozostał trup. Ta niespodziewana upadłość kasy stawia w złym świetle zarówno Kasę Krajową SKOK oraz KNF – obie te instytucje pełnili funkcję nadzorczą wobec kas przy czym KNF przejął nadzór nad sektorem SKOK z dniem 27 października 2012 r.

Zaufanie do instytucji finansowych z każdym takim spektakularnym wydarzeniem spada. W tym konkretnym przypadku Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) sprawdził się w swojej roli gwaranta depozytów do kwoty 100 tys. euro, jednak w wielu sprawach happy endu nie było. Dla przykładu podam tylko kilka głośnych spraw:

  • Amber Gold (11 tys. osób oszukanych, 670 mln strat) i Finnroyal (1700 poszkodowanych na kwotę ponad 100 mln zł),
  • Skarbiec, Pomocna Pożyczka (60 tys. osób poszkodowanych, straty klientów 150 mln zł) czy
  • Warszawska Grupa Inwestycyjna, WGI (1500 osób, 320 mln strat).  

Zastosowanie zasady ograniczonego zaufania i dywersyfikacji portfela wydaje się być rozsądnym posunięciem. Musimy pamiętać, że walczymy nie tylko o najwyższe odsetki z naszych oszczędności, ale i o zachowanie kapitału. Ryzyko utraty zarobionych pieniędzy zawsze jednak będzie nam towarzyszyć, dlatego warto mieć oczy szeroko otwarte, tak aby niepożądane zdarzenia nas nie dotknęły. Czego sobie i innym czytelnikom z całego serca życzę!

Komentarze   

#19 tomasz 2015-03-04 01:20
Podobno nie mogą dogadać się z KK SKOK. To ma być manifestacja protestacyjna skierowana przeciwko KK i ich zarządowi oraz ośmiornicy zwanej Holdingiem Skok przed ich siedzibą. Poszkodowani mają się zjechać. KK robi wszystko aby powiedzenie "jeszcze żaden członek skoku nie stracił ani złotówki" stało się nieaktualne.
Cytować
#18 darek 2015-03-03 19:42
Termin będzie wszystkim podany. Zbieramy pisemne deklaracje uczestnictwa i zezwolenia. Napewno nie w tym tygodniu. Chcemy zebrać ponad tysiąc osób. Organizacja tego trochę musi potrwać.
Cytować
#17 anka 2015-03-02 11:05
Liczę, że dowiem się odpowiednio wcześnie aby móc tam przyjachać z mężem.
Cytować
#16 anka 2015-03-02 10:44
Też o tym słyszałam, że poszkodowani się zrzeszyli, mówi się o ponad pół tysiąca osobach i zamierzają zrobić wielką manifestację i protest z udziałem mediów pod siedzibą Kasy Krajowej. Ja osobiście mam niewielką stratę lecz mimo to dotarło do mnie to ich stowarzyszenie i na wszelkie sposoby zachęcają mnie do przyjazdu do Sopotu, podobno pokrywają koszty i takie tam inne. Załatwiają wszelkie zezwolenia. Nie chcą ujawnić dokładnej daty ale mówią, że w marcu napewno. Czyli coś się szykuje...Podob no te protesty mają być powtarzane kilkakrotnie. Dogadali się z kilkoma mediami w tej sprawie. Myślę, że chcą dotrzeć do wszystkich poszkodowanych a z tego co słyszałam jest ich około 800 osób. Z rodzinami i znajomymi może tam przyjechać z kilka tysięcy osób.
Cytować
#15 piotr k. 2015-02-27 14:27
Protest pod siedzibą Kasy Krajowej SKOK w Sopocie na początku marca.
Cytować
#14 piotr k. 2015-02-27 14:25
Wszystkich pokrzywdzonych przez Skok Wołomin zapraszam do naszego forum, blogu i naszego stowarzyszenia. Na początku marca organizujemy wielką i liczebną około 360 osób demonstrację i protest przed siedzibą Kasy Krajowej Skok w Sopocie. Termin będzie niedługo podany, będą media zainteresowane sprawą? Transparenty, tablice, inne akcesoria do protestu przygotowane przez związek. Każdy może się dołączyć.
Cytować
#13 Waldemar 2015-02-13 23:08
Niestety upadek SKOK Wołomin zasiał wśród licznych, mimo wszystko, członków różnych poczucie niepewności a nawet strachu. Jak to jest możliwe, że wołomińska kasa przedstawia bardzo dobre wyniki a za chwilę okazuje się, że trzeba ją zlikwidować z powodu ... niewypłacalnośc i. Czy ktoś z Was zwrócił uwagę, że tak naprawdę żaden organ statutowy Kasy z Wołomina ani też organ nadzoru/ KNF, Kasa Krajowa/ nie podały do wiadomości członków SKOK Wołomin- podkreślam- członków SKOK Wołomin- wiarygodnej informacji o rzeczywistych przyczynach wniosku o upadłość ? Jaka była faktyczna sytuacja kasy ? ile wynosiły przeterminowane kredyty? ile było kredytów całkowicie niespłacanych a ile zagrożonych nie spłaceniem? jaka była wartość zabezpieczenia tych kredytów? jaka była struktura/ chodzi o wysokość/ zadłużenia? jakie było tempo wypłaty środków ze SW/ ile wynosiła średnia miesięczna kwota wypłat przed ustanowieniem komisarza a jaka w poszczególnych miesiącach za jego rządów ? Pytań oczywiście można postawić wiele, chociażby dlaczego nikt ze statutowych władz Kasy widząc gwałtowny odpływ środków po ustanowieniu komisarza nie ostrzegł tych nieszczęśników aby nie trzymali w Kasie więcej niż 100 tys. EURO? To wszystko powoduje, że niestety ale Pan Samcik i KNF mają chyba rację. W takiej formule działania Skoki raczej nie mają racji bytu a na pewno większych szans na rozwój. Ja osobiście odzyskałem swoje oszczędności/ co do grosza/ i chwała za to KNF i BFG. Trzeba uczciwie powiedzieć, że akcja zwrotu środków przebiegła szybko i sprawnie. Oczywiście, niesmak i ogromne poczucie zawodu zostało. Zaufanie, jak w tytule zasugerował autor bloga, zostało zdecydowanie nadszarpnięte i to nie tylko do SKOK-ów. Dywersyfikacja Drodzy Czytelnicy! Niestety ale nie ma wyjścia. Trudno, w moim wypadku oszczędności życia, rozłożyłem do kilku banków, część zamieniłem na waluty, trochę kupiłem złota i srebra. Naturalnie oferta banków w porównaniu do byłego już SW to żenada. Zwróćcie też uwagę, że oferta pozostałych Kas też, delikatnie mówiąc, nie powala. Dla byłych członków SKOK Wołomin zostaje już tylko wspomnienie....
Cytować
#12 robert 2015-02-13 15:58
KNF zmierza do przejęcia sektora SKOK przez banki, ale robi to w sposób obrażający inteligencję przeciętnego człowieka. Nie można wymagać od SKOK-ów dostosowania się do wszystkich wymogów prawa bankowego i pisać w raportach, że Kasa Stefczyka podejmuje jakieś działania, które nie są zgodne z praktyką unii kredytowych. Unie kredytowe w UE otrzymują dotacje z budżetu centralnego lub unijnego a w dodatku żaden organ państwowy, wykonujący zalecenia lobby bankowego, nie zamierza ich zniszczyć. Po drugie nie można w raporcie krytykować systemu SKOK za nadmierne podporządkowani e mniejszych kas Kasie Krajowej i jednocześnie domagać się odpowiedzialnoś ci za ich wyniki, szczególnie wtedy, gdy doniesienia o nieprawidłowośc iach (przypadek SKOK Wołomin), były lekceważone przez KNF i prokuraturę.

Zachowanie KNF wobec kredytobiorców, których banki "przekonały" do denominacji kredytu we frankach, czyli całkowita bierność tej instytucji pomimo ostrzeżeń o ryzyku, wiele mówi na temat jej wiarygodności i trosce o klientów systemu bankowego. A jej raporty potrafię przeczytać w oryginale, bez przetworzenia przez różne "prawdy o skokach".
Cytować
#11 jola skwara 2015-02-12 16:08
Co miał ratować w SW 80% złych kredytów. Tak Kasa Krajowa pilnuje swoje skoki. Jak jest.źle to ma to.gdzieś.
Cytować
#10 Mirko 2015-02-12 14:10
Cytuję piotr k.:
Zgadzam się. Trudno o większe oszustwa, kreatywną księgowość, nieprawdziwe bilanse i wyniki finansowe niż w skokach. Matematyka nie kłame. Nie mogą być różne wyniki z powodu kilku obliczających. Dane skoków są zafałszowane. Kasa Krajowa Skok najwięcej mataczy.

No, dobrze prawisz, kreatywna księgowość. Jeśli taki Wołomin potrafi przedstawić takie wyniki potwierdzone przez biegłych rewidentów, to powinno się takim odbierać uprawnienia. Strach pomyśleć jak kreatywnie swoje wyniki przedstawiają banki. A przykłady z zachodu już widzieliśmy. Nie bronię SKOK-ów, tylko zwracam uwagę na proceder robienia przez finansistów z ludzi idiotów ślepo wierzących w audyty, księgi i zapewnienia.
Rządzący zawsze zrobią z każdym podmiotem to co będą chciały. SKOK-i upadną, a już widać, że banki zacierają ręce i publikują swoje nowe prowizje od kredytów (20-30%).
Pozdrawiam.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!