Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Dywersyfikacja portfela

Wszechobecny dodruk pieniądza oraz rosnące zadłużenie instytucji, państwa i społeczeństwa sprawiają, że człowiek coraz częściej zastanawia się nad finałem tych działań. Główna myśl to ochrona kapitału kumulowana przez lata. Chęć ochrony kapitału pokazuje m.in. oprocentowanie 10-letnich obligacji takich państw jak np. Szwajcaria (0% sic!) czy Niemcy (0,3%; wykres poniżej).

To rekordowo niskie oprocentowanie w historii dotyczy również Polski, która płaci obecnie niespełna 2%! Tymczasem Rosja musi płacić około 14% za pożyczenie kapitału.

Biorąc pod uwagę kluczowe wskaźniki makroekonomiczne (zadłużenie, bilans handlowy, deficyt budżetowy) można dojść do wniosku, że zarówno waluta, jak i koszt kapitału są w dzisiejszych czasach bardzo upolitycznione i powinniśmy się spodziewać wszystkiego włącznie z atakiem spekulacyjnym na polską walutę i dług. Jak się przygotować? Możliwości jest sporo, przy czym ciekawie wyglądają zarówno surowce (ropa czy gaz), jak i metale szlachetne a w szczególności srebro.

Mechanizm ataku spekulacyjnego na walutę jest dość logiczny a jego efekt możemy obserwować na przykładzie rubla, którego wartość spadła w stosunku do dolara o ponad 50% w ciągu roku!

Mechanizm skokowego osłabienia waluty opisał na swoim blogu Independent Trader:

  1. Masowo wycofujemy kapitał spekulacyjny (zarządzany przez wielkie funduszy inwestycyjnych powiązanych z bankami centralnymi) z polskiej giełdy oraz rynku obligacji rządowych. Ostatni spadek rentowności polskich obligacji do poziomu 2% jest ewidentnym dowodem na ogromne zaangażowanie kapitału spekulacyjnego w polski dług.
  2. Wycofanie kapitału oznacza spadki na giełdach, spadek cen obligacji oraz wzrost kursów walut. Gdy pierwszy etap zostanie zakończony główne agencje ratingowe będące narzędziem w rękach kartelu opublikują negatywne perspektywy dla polskiej gospodarki.
  3. Negatywne informacje natychmiast obiegną główne serwisy informacyjne na całym świecie, doprowadzając do dalszej ucieczki kapitału z Polski.
  4. W tym momencie osiągamy samonapędzającą się spiralę ucieczki kapitału z GPW, z rynku obligacji oraz wyprzedaży polskiej waluty.
  5. W sytuacji braku chętnych na zakup polskich obligacji rząd nie ma innego wyjścia, niż zaoferować kilkukrotnie wyższe odsetki, aby przyciągnąć inwestorów. Więcej pieniędzy na obsługę długu oznacza mniej środków w budżecie na inne wydatki.

Czy scenariusz gwałtownego osłabiania PLN jest możliwy? Oczywiście. Obawy te poniekąd musi podzielać Ministerstwo Finansów, które utrzymuje linię kredytową w Międzynarodowym Funduszu Walutowym na kwotę 20 mld USD. Dynamicznie rosnące zadłużenie Polski prędzej czy później odbije się czkawką u polskich podatników, dlatego zawczasu warto przygotować się na scenariusz, w którym Polska zostanie uznana za zbyt ryzykowne miejsce do inwestowania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!