Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Polityka i papierki

Trudno przejść obok walutowych perturbacji obojętnie, szczególnie jeśli mają one wpływ na narodowe gospodarki i ludzi. Pół roku temu pisałem o konieczności dywersyfikacji naszych oszczędności i wymianie części złotówek na inne waluty. Z perspektywy tego stosunkowo krótkiego czasu podjęcie decyzji o pozbyciu się części złotówek i zakupie innych walut, takich jak EUR, USD czy CHF byłoby nie tylko słuszne, ale zyskowne. Póki co scenariusz wyrysowany przez W. Białka sprawdza się. Według niego PLN złotówka będzie się jeszcze osłabiać do marca bieżącego roku, kiedy ma przyjść do głosu większa korekta.

Piszę o tym teraz, ponieważ dziś rano Narodowy Bank Szwajcarii uwolnił franka (CHF) z uścisku euro (EUR), co poniekąd ukazało słabość naszej waluty. W konsekwencji tej decyzji CHF skokowo umocnił się wobec wszystkich walut, w tym do PLN o 16%, co negatywnie przekłada się na kredytobiorców we CHF. Dla przypomnienia liczba kredytów we CHF zaciągniętych w Polsce przez gospodarstwa domowe wynosi około 565 tysięcy. Natomiast średnia wysokość zaciągniętego kredytu wynosi 233 tys. zł a średnia rata 2 tys. PLN. CHF po 4,2 PLN oznacza wzrost zobowiązań kredytowych o 28 mld zł (ze 135 mld w listopadzie 2014).

Gotowanie przysłowiowej żaby miało natomiast miejsce na parze USD/PLN już od czerwca 2014 roku i na dziś PLN osłabił się o 19% w stosunku do USD. Rekordy słabości bije poza naszą rodzimą walutą również EUR, które osłabia się według analityków z uwagi na zapowiedziany przez Europejski Bank Centralny (ECB) dodruk. Tak wyglądają główne pary walut w powiązaniu ze PLN:

Odnośnie walut, warto również zwrócić uwagę na Rosję i rubla, którego wartość w ciągu sześciu miesięcy spadła do słabego PLN o ok. 36%.

Komentarze   

#2 Sebastian 2015-01-16 22:17
Każdy z nas musi opracować strategię inwestycyjną uszytą na miarę własnej psychiki. Dobrze jest mieć rozrysowany scenariusz, ale rynek i tak zrobi swoje. A właściwie nie tyle co rynek, a polityka i decyzje administracyjne . Analiza trendów, cykli, zależności historycznych rzadko kiedy sprawdza się co do zegarka.
Cytować
#1 Waldemar 2015-01-16 21:53
To prawda, że spostrzeżenie p. Białka sprawdza się ale nie do końca. Pan prof. Białek oparł się na tzw. cyklu Kitchena. Trafnie przewidział dno ( najniższy kurs pln) lokalizując je w miesiącu czerwcu / w rzeczywistości kurs usd/pln od lutego do połowy lipca wahał się od 3,00- 3,03/, a eur/pln swoje dno osiągnął w połowie czerwca/. Natomiast prognozowane podwójne dno pln na przełom listopada-grudn ia niestety nie wystąpiło. Znam cykl Kitchena a tekst pana Białka potraktowałem zbyt dosłownie i niestety licząc na możliwość późniejszego odkupienia / właśnie na tym drugim podwójnym dnie/ za wcześnie sprzedałem USD. No i właśnie zbyt dużo nie zarobiłem bo tylko 18gr/usd ( gdybym sprzedał je dziś miałbym 72gr/usd i 70k. do czystego zysku. I weź tu człowieku wyczuj rynek skoro profesorowie się mylą.

Na pocieszenie dla siebie powiem ,że załapałem się na przedłużoną promocję lokaty jubileuszowej w SKOK Wołomin na 5,55%. A jak to się skończyło to już wszyscy wiemy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!