Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Sektor SKOK się zwija

Obraz sektora SKOK z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego przedstawia się niejednoznacznie. Z jednej strony sektor ten przez ostatni rok mocno się skurczył, a z drugiej istotne wskaźniki uległy poprawie. Od początku roku bowiem wartość aktywów kas spadła z 18,7 do 17,6 mld. Podobnie było z depozytami, gdzie nastąpił spadek z 17,6 do 16,1 mld (patrz wykresy KNF poniżej).Dynamika niekorzystnych zmian szczególnie przyspieszyła w trzecim kwartale, co było efektem zakończenia działalności dwóch kas (SKOK im. Św. Jana z Kęt oraz SKOK Wspólnota). To spowodowało również spadek liczby członków do niespełna 2,5 mln, zmniejszenia ilości placówek czy zatrudnienia.

Zakończenie działalności dwóch deficytowych podmiotów spowodowało natomiast potężny wzrost w wysokości funduszy własnych (z -70 mln do +337 mln zł) oraz wzrost współczynnika wypłacalności w systemie SKOK, który uległ poprawie z -0,42% do 2,07%. Te dane napawają optymizmem i jeśli ta tendencja zostanie utrzymana to wkrótce sektor SKOK zostanie oczyszczony ze źle zarządzanych podmiotów i powróci do dynamicznych wzrostów o ile uda się odbudować zaufanie, które mogło ucierpieć za sprawą SKOK-u Wołomin. Na koniec III kwartału funkcjonowały 53 SKOK-i, w tym 23 podmioty posiadały współczynnik wypłacalności powyżej 5%, reszta nie spełniała tego warunku, tak więc w nich na pewno prowadzone były działania naprawcze.

Warto również wspomnieć, że wynik finansowy SKOK w 3Q był ujemny (-12 mln), a po korektach KNF wynosi -601 mln zł. Ponadto aż 38,7% wartości portfela kredytowo-pożyczkowego stanowią kredyty przeterminowane z czego 44% udział mają przeterminowane kredyty na nieruchomości.

Komentarze   

#2 Gucio 2015-01-17 20:40
Nie ma takiej mocy bym finalnie z pieniędzmi wylądował po SKOK Wołomin w jakimkolwiek banku komercyjnym. Jak nie SKOKi to już wolę banki spółdzielcze.
Cytować
#1 skokowiec 2014-12-23 22:52
Łęska w oku sie kręki po skok wołomin - teraz muśi dziadować w bankach komercyjnych -- czekamy na IV-RP niech PO-goni to towarzystwo z KNF które niszczy skoki - polski kapitał
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!