Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Pekao SA przejmuje SKOK im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach

Dziś (05.12.2014) Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała zgodę na przejęcie przez Bank Pekao Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach (SKOK Kopernik). To już druga kasa kredytowa, która znajdzie się w rękach banku. Wcześniej, 1 września bieżącego roku, SKOK im. św. Jana z Kęt z siedzibą w Rumii został przejęty przez Alior Bank SA. O przejęcie SKOK Kopernik ubiegał się również bank PKO BP oraz inne SKOK-i, jednak w tym wypadku KNF stwierdziła, że w sektorze SKOK nie ma kasy spełniającej ustawowe warunki udziału w restrukturyzacji SKOK Kopernik w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie.

W komunikacie KNF podano ponadto:

"Z dniem 8 grudnia 2014 r. zarząd majątkiem SKOK Kopernik obejmuje zarząd Banku Pekao. Z dniem 22 grudnia 2014 r. SKOK Kopernik zostanie przejęty przez bank Pekao (jako bank przejmujący). Do dnia przejęcia SKOK Kopernik przez Bank Pekao, Kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczas stosowanym zakresie".

Komisja poinformowała również, że proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Według słów prezesa KNF bank przejmujący SKOK „Kopernik” otrzyma od BFG co najmniej 150 milionów zł darowizny. Jest to bardzo kontrowersyjne działanie w kontekście słów senatora Krzysztofa Biereckiego:

"Pan przewodniczący [KNF] powiedział: bank przejmujący SKOK „Kopernik” dostanie 150 milionów. O ile dobrze pamiętam, to właśnie tyle wynosiła cała strata. Czyli ten bank dostanie na pokrycie straty, przejmie członków, przejmie bazę depozytową, przejmie oddziały. No fantastyczny prezent dla banku wprowadzony pod pozorem ratowania SKOK, ratowania depozytów SKOK.

A skoro strata ma być wyrównana ze środków pochodzących z BFG, wpłaconych przez banki i trafiających do banków, to banki te w prezencie dostają aktywa, członków, całą tę sieć, tę organizację. Łatwo można policzyć, jaka to wartość, jaka jest korzyść z tej operacji. Kiedyś szacowaliśmy, że dla SKOK jeden członek jest wart około 200 zł – tyle kosztuje pozyskanie klienta detalicznego – więc pomnóżcie sobie państwo…"


Decyzja KNF oznacza, że 22 grudnia 2014 roku z rynku zniknie kolejny SKOK, co oznacza, że sektor skurczy się do 51 podmiotów. Obawiam się, że :prezentów" dla banków może być więcej. W każdym razie rozwój sektora SKOK został skutecznie zahamowany. 

Przejmowany SKOK im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach posiada obecnie 41 placówek w województwie dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim. SKOK Kopernika miał 10,92 mln zł zysku netto i aktywa równe 353,93 mln zł (dane na 06.2014). Natomiast Bank Pekao jest kontrolowany od 1999 roku przez włoską grupę UniCredit. Wartość aktywów przejmowanej SKOK Kopernik wynosi 0,2% wartości aktywów Banku Pekao.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!