Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Prezes SKOK Wołomin zatrzymany

Według Polskiej Agencji Prasowej doszło do zatrzymania prezesa SKOK-u w Wołominie Mariusza Gazdy. Potwierdziła to Prokuratora Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim, która jednak nie podaje żadnych dodatkowych informacji na ten temat, nie potwierdza też doniesień o rodzaju zarzutów, jakie mogą zostać mu postawione. Szczegóły mają się za to pojawić na konferencji prasowej prokuratury w piątek. Spekuluje się jednak, że prezes mógł być zamieszany w sprawę wyłudzania kredytów w SKOK-u Wołomin. Rozpracowywaniem tej sprawy zajmuje się prokuratura, ABW i CBŚ już od od dwóch lat a jej efektem jest zatrzymanie na początku roku wiceprezes Kasy SKOK Wołomin Joanny P. oraz wiceprezesa Piotr P., którym to postawiono zarzuty dotyczące wyłudzania kredytów.

Pod artykułami prasowymi na ten temat pojawiły się różne opinie. M.in. zawierające pytania o przyszłość kasy oraz bezpieczeństwo depozytów. Osobiście wycofałbym swoje pieniądze z Kasy, gdyby nie były one gwarantowane przez BFG. Co prawda nie sądzę, aby bardzo dobre wyniki finansowe Kasy były manipulowane, to trudno jest ocenić obserwatorowi jaka jest skala udzielonych pożyczek. Według ostatnich doniesień pożyczki są spłacane, co również jest ciekawe w kontekście tego "wyłudzenia". Możliwe jednak, że część pożyczek jest utopionych i wówczas należałoby dokonać aktualizacji w księgach. Jak duży być może to ciężar dla Kasy trudno ocenić bez wglądu w twarde dane SKOK-u.

Poniżej jeszcze komunikat wydany przed chwilą przez SKOK Wołomin.

Komentarze   

#8 marek 2014-10-30 18:05
Proponuję wszystkim którzy popierają SKOKi zakładać lokaty w SKOK Wołomin. Powszechnie wiadomo że SKOK Wołomin miał bardzo dobre wyniki finansowe od wielu lat, dobre oprocentowanie i nie zdziera na czym popadnie tak jak banki na przykład mBank. SKOKi mają misję służyć ludziom co nie podoba się innym bankom, SKOKi to ogólnoświatowy ruch - na przykład w USA ludzie wybierają SKOKi a nie banki. KNF próbowała nakłonić banki i skoki o dobrych wynikach do ratowania przed bankructwem najsłabszych skoków. Nie udało się to jej i możliwe że stąd problemy prezesów.
Cytować
#7 Sebastian 2014-10-30 15:45
Dzięki Paweł. Widać, że dane nie do końca się pokrywają. Na przykład dziś "Gazeta Prawna" podała, że chodzi o "58 lewych umów kredytowych na 57 mln zł." Może w piątek na konferencji prasowej prokuratury dowiemy się czegoś konkretnego. Trzeba przyznać, że skala tego działania jest bardzo duża.
Cytować
#6 Paweł 2014-10-30 15:35
Cytuję zatem:

"Z naszych informacji wynika, że obaj mogą dostać zarzuty narażenia SKOK-u Wołomin na powstanie znacznej, szacowanej na ponad 200 mln zł szkody. Miało do niej dojść w związku z udzielaniem trefnych kredytów." (...) "Proceder, według prokuratury, miał się opierać na przedstawianiu w placówkach kasy nieprawdziwych zaświadczeń o zarobkach i operatach szacunkowych zawierających nieprawdziwe dane o wartości nieruchomości, które miały być zabezpieczeniem pożyczek. Śledczy sprawdzają ponad 100 umów, z których część opiewa na bardzo wysokie kwoty. Ich zabezpieczeniem są niewiele warte nieruchomości."

źródło: Wyborcza BIZ - Finanse (30.10.2014) Jałoszewski i Samcik
Cytować
#5 Sebastian 2014-10-30 14:00
O tej kwocie nie czytałem. Wcześniej pisano, że chodzi o 12 umów kredytowych na kwoty od 600 tys. zł do 3 mln 600 tys. zł. Jeżeli są spłacane to nie ma podstaw, aby były spisane na stratę.
Cytować
#4 Paweł 2014-10-30 12:45
Ciekawe, czy opisywana strata kredytowa, z tytułu pożyczenia pieniędzy nieprawidlowo na kwotę ponad 200 mlz zł bez stosownego zabezpieczenia (wg Gazety Wyborczej) jest już uwzględniona w wynikach finansowych SKOKu, które są jak wiemy tak dobre, czy też wyniki te zostana skorygowane. Nie mamy ważnej informacji, czy ta sprawa z 2012 roku będzie rzutować na teraźniejszość, czy to tylko śledztwo dotyczące wydarzeń z przeszłości, a stan obecny jest optymistyczny.
Cytować
#3 Sebastian 2014-10-29 18:30
A ja dodam kilka danych. Wysokość funduszu gwarancyjnego BFG, można oszacować na kwotę 8,5 mld zł. To nie jest wiele, jeśli zestawi się fakt, że nie wystarczyłby to nawet na ratowanie kas realizujących programy naprawcze. Podczas gdy wartość depozytów we wszystkich SKOK-ach na koniec marca 2014 wynosiła 17,6 mld zł, to w kasach realizujących proces naprawczy znajdowało się 14,5 mld zł.

Ale, w przypadku bardzo małej prawdopodobnej katastrofy w sektorze SKOK BFG nie zostanie sam, bo odpowiednie środki może uzyskać od NBP i pośrednio z budżetu Państwa. Zatem nie widzę podstaw do wycofywania środków z jakiegokolwiek SKOK-u. Gdyby gwarancje opierały się na systemie, który poprzedzał BFG wówczas osobiste środki wycofałbym na wszelki wypadek z takiej kasy. Ale na szczęście jest BFG, który poniekąd stanowi zawór bezpieczeństwa naszego sektora finansowego. Bez niego byłoby krucho...
Cytować
#2 sebastian4743 2014-10-29 18:21
Decyzję musi każdy podjąć sam, ale BFG powinno rozwiać wątpliwości, chyba, że chodzi o większe pieniądze niż te gwarantowane, wówczas bezpieczniej będzie je zredukować do poziomu 100k euro.
Cytować
#1 Waldemar 2014-10-29 17:59
Witam !
To już kolejna odsłona działań wobec SKOK-ów. To smutne, że Mój SKOK Wołomin jest po raz kolejny zamieszany w jakieś " dziwne sprawy". Najpierw rewelacje prasowe wobec " niewypłacalnośc i " Wołomina, później aresztowanie Wiceprezes Joanny P., później brak zgody KNF na powołanie p. M. Gazdy na prezesa a teraz jego aresztowanie. Coś za dużo tych wydarzeń. Bardzo dobrze, że Pan Profesor Ciechomski wydał prawie natychmiast trochę uspokajający komunikat, ale w sumie to nie wiem co mam robić. Trzymać tam swoje oszczędności? Jest gwarancja BFG ale jak zaczną upadać kolejne SKOKI to BFG nie będzie miało pieniędzy na wypłatę gwarantowanych depozytów i :czekaj tatka latka" . Co radzicie?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!