Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Mój głos w "Narodowych konsultacjach"

Kilka dni temu opisałem start ciekawej inicjatywy pt. "Narodowe konsultacje" a dziś postanowiłem wyrazić swoją opinię w formie listu otwartego, który mam nadzieję uzupełnić o pomysły moich czytelników. Póki co zapraszam do lektury i komentowania:

Fundamentem każdej instytucji powinna być transparentność. Powinna ona być obecna szczególnie w kasach oszczędnościowo-kredytowych, które chcą działać wedle zasady: „Nie dla zysku lecz dla dobra wspólnego”. Spółdzielczość wymaga ponadto zaangażowania swoich członków w rozwój organizacji. Aby to było możliwe, członkowie powinni mieć realny wpływ na działanie swojej kasy spółdzielczej łącznie z kształtowaniem jej oferty.

Transparentność

Postulat: Członkowie kasy spółdzielczej powinni mieć pełny wgląd w działania ich kasy.

Propozycja: Stworzenie internetowej bazy danych, do której dostęp posiadaliby członkowie kasy. Baza zawierałaby m.in. historyczne i bieżące sprawozdania finansowe, sprawozdania zarządu czy sprawozdania z realizacji konkretnych projektów. Ponadto baza zawierałaby kluczowe wskaźniki finansowe kasy wraz z benchmarkiem dla całego sektora SKOK. Przydatne byłyby również raporty wynagrodzeń połączone z opisem stanowiska pracy (obowiązki, odpowiedzialność) oraz raporty ryzyk.

Zaangażowanie

Postulat: Kasy powinny umożliwić zaangażowanie swoich członków w prowadzoną działalność, tzn. członkowie powinni mieć prawo do udziału w konsultacjach planów rozwoju kasy i opiniowania decyzji nie związanych z bieżącą działalnością kasy.

Propozycja: Zaimplementowanie do bazy danych platformę opiniowania pomysłów, działań, komunikacji itp. powinna być dostępna dla każdego członka i powinna dawać mu szansę aktywnego uczestnictwa w działaniach kasy. Aby zminimalizować koszty oraz stworzyć jednolity system nawigacji platforma powinna być stworzona dla wszystkich SKOK-ów przy czym do każdego SKOK-u członek otrzymywałbym osobny kod dostępu. Kod dostępu (login) byłby przypisany do konkretnej osoby i tylko ona mogłaby z niego korzystać. Wówczas możliwe byłoby prowadzenie wiążących głosowań. Członkowie posiadaliby prawo do przeprowadzania głosowań nadzwyczajnych. Prawo do głosu w danej sprawie posiadać powinny osoby zaangażowane w dyskusję. Należy również zauważyć, że zaangażowanie w działalność instytucji, która przechowuje i pożycza nasze pieniądze powinna być wykorzystana i ogniskowana na kwestie związane z dobrobytem, w tym np. lobbowanie na rząd w celu likwidacji podatku od odsetek wkładów oszczędnościowych.

Wdrożenie powyższych postulatów powinno nie tylko zdynamizować rozwój kas, ale również zwiększyć zaufanie do nich i rolę na rynku finansów. Czy realizacja tego scenariuszu jest możliwa? Jestem przekonany, że tak. Technicznie jesteśmy gotowi. Wystarczy teraz, aby Kasa Krajowa wraz przedstawicielami pracowników kas i aktywnych członków stworzyła wspólnie szczegółowy plan implementacji tej wizji, która wymaga niewątpliwie dalszej pracy szerszej społeczności.

Komentarze   

#9 Tomek 2014-10-25 09:06
A co po lekturze Polityki nr 43(2981)22.10-2 8.10.2014
Cytować
#8 Paweł 2014-10-23 20:22
Chętnie zapoznam się zatem z opinią Pana Redaktora w tej sprawie. Poznałem już jedną opinię poważnego autora, tj. Redaktora Samcika na jego znanym i poczytnym blogu. Wydźwięk tekstu opisującego ciemne interesy i koloryzowanie wyników jest tak niepokojący, że poważnie rozważam pełny odwrót z pomysłu ochrony własnych kapitałów w SKOK Wołomin. Ile można wytrzymać przykre doniesienia. A to Luksemburg, a to wiceprezes aresztowany, a to coś tam ...
Cytować
#7 Sebastian 2014-10-21 21:06
Cieszy mnie, że KNF zdecydował się opublikować ten raport. Jego zawartość dodatkowo utwierdza mnie w przekonaniu, że uczynienie sektora SKOK powinno być priorytetem dla KNF, Kasy Krajowej i poszczególnych kas kredytowych. Oczywiście, nie wszystkim będzie to w smak, szczególnie tym, którzy zarabiają krocie na wielu nadzorczych stanowiskach. Postaram się ten raport jeszcze na łamach stefczykradzi.p l omówić.
Cytować
#6 Tomek 2014-10-21 20:50
A co po dzisiejszym lomunikacie KNF ?
Cytować
#5 Tomek 2014-10-19 10:15
Wyniki na tle wielu Kas to może i są lepsze ale należy brać wtedy ich sytuacje.
Cytować
#4 Sebastian 2014-10-17 21:46
Wyniki finansowe Kasy Wołomin są od wielu lat doskonałe na tle innych kas. Kilka dni temu ogłoszono, że kasa spodziewa się w roku 2014 porównywalnego zysku, jak w roku ubiegłym, czyli rekordowych 82 mln. złotych przy współczynniku wypłacalności w okolicach 8%.

M. Gazda ma spore aspiracje, a dodatkowo coraz więcej negatywnego szumu wokół kas sprawia, że zaufanie do kas spada. I tu szukałbym motywu dla którego kierownictwo SKOK Wołomin mocno zaangażowało się w "Narodowe Konsultacje".
Cytować
#3 Tomek 2014-10-17 20:28
Te całe konsultacje to chwyt Wołomina.Widać że to potęga na glinianych nogach.Jeśli kasa potrzebuje dodatkowych udziałów to znaczy że ma braki kapitałowe.Niez atwierdzenie pana Gazdy na prezesa zarządu też świadczy o niejasnej sytuacji.Konsul tacje to robienie szumu która nikomu nie służy biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuacje ok 30 Kas.
Cytować
#2 Sebastian 2014-10-13 22:25
Dziękuję Pawle za komentarz. Nie wszyscy będą mieli ochotę, czas, wiedzę czy potrzebę uczestniczenia w procesie rozwoju instytucji, której poniekąd są członkiem, ale... wyobraź sobie, że kasa kredytowa, której powierzyłeś pieniądze zamiast podwyższyć Ci oprocentowanie na depozycie preferuje ekspansję i prowadzi bardzo agresywną i kosztowną kampanię reklamową. Interesując się strategią kasy będziesz wynagradzany za poświęcony czas analizowaniu poczynań zarządu. To oczywiście jeden z przykładów.

Możliwość uczestniczenia w działalności kasy dość mocno wiąże się jednak z transparentnośc ią i naszym interesem, jako członków kasy. Po pierwsze, wymusza uczciwość i permanentne doskonalenie się personelu. Po drugie, wśród członków kasy (nie będących na liście płac) na pewno znajdą się pasjonaci ekonomii, marketingu, informatyki itp., którzy z chęcią będą śledzić poczynania kasy w interesujących ich obszarach, podsuwając jednocześnie dobre pomysły i korygując niefortunne decyzje...
Cytować
#1 Paweł 2014-10-13 21:11
Osobiście nie mam ambicji, aby uczestniczyć w planach rozwoju instytucji, której powierzam oszczędności. Ale już transparentność bardzo popieram. Dziś, chcąc powierzyć pieniądze wybranej Kasie, zupełnie nie wiadomo w jakiej jest kondycji i czy zaraz nie upadnie. Dostęp do informacji dla szeregowego członka Kasy lub osoby do tego pretendującej jest praktycznie niemożliwy. Jakimś cudem Redaktor strony podaje okresowo wyniki Skok’u Wołomin. Ale dowiedzieć się czegoś o kondycji takiego Skoku Kujawiak raczej nie można.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!