Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Wyniki sektora SKOK lepsze od oczekiwań

KNF opublikował na swoich stronach raport poświęcony sektorowi SKOK pt. "Informacja o sytuacji sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych w I półroczu 2014". Wynika z niego m.in. (dane na 30.06.2014):

  • w stosunku do końca 2013 r. aktywa kas obniżyły się o 2,37%. Spadła również wartość depozytów (-2,76%). Nieznacznie za to wzrosła wartość portfela pożyczkowego netto (0,71%). Również liczba członków wzrosła, ale tylko o 1 tys.
  • 45 kas było objętych postępowaniami naprawczymi
  • fundusze własne kas w stosunku do końca 2013 r. wzrosły o 161,6 mln zł a współczynnik wypłacalności sektora skok wyniósł -0,42% i był wyższy niż na koniec 2013 r. o 0,91 p.p.
  • spadła liczba placówek z 2012 pod koniec 2013 roku do 1911
  • kasy łącznie wykazały zysk w wysokości 23,4 mln zł.

Najciekawsza wydaje się informacja, że wartość depozytów pierwszy raz w historii SKOK-ów spadła, co jest szczególnie interesujące biorąc pod uwagę wcześniejszy dynamiczny przyrost depozytów w latach ubiegłych. Również objęcie depozytów gwarancjami BFG w teorii powinien pomóc SKOK-om przyciągać nowych klientów (wzrost tylko o 1 tys.) oraz ich pieniądze. A tak wygląda struktura depozytów terminowych w SKOK-ach:

Ogólny obraz płynący z raportu KNF jest taki, że sytuacja kapitałowa sektora przez ostatnie pół roku poprawiła się, jednak zasadniczo wciąż jest kiepsko. Bardzo możliwe, że jutrzejsze sfinalizowanie upadłości SKOK Wspólnota sprawi, że obraz sytuacji kas będzie bardziej transparentny i wyniki sektora (już nieobciążone) ulegną poprawie.

Komentarze   

#3 Marek 2014-09-29 11:35
Rozumiem. Dzięki za odpowiedź.
Cytować
#2 Sebastian 2014-09-29 10:47
Są widocznie kasy, które nie radzą sobie najlepiej i wykazują straty. Sumarycznie wychodzi, że cały sektor jest na plus...
Cytować
#1 Marek 2014-09-29 10:26
Wszystkie Kasy łącznie zarobiły 23 mln zł, podczas gdy jeden SKOK Wołomin podaje na swojej stronie zysk netto ponad 30 mln zł ( za ten sam okres ). Hmm...
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!