Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Bezpieczeństwo finansowe w bankowości elektronicznej

Na stronie KNF pojawiła się dziś licząca 50 stron publikacja poświęcona bezpiecznej bankowości elektronicznej. Pełny tytuł broszurki to: Bezpieczeństwo finansowe w bankowości elektronicznej - przestępstwa finansowe związane z bankowością elektroniczną. Poradnik klienta usług finansowych. Po jej przestudiowaniu czuję niedosyt. Ba, jestem rozczarowany. Na wstępie autorzy deklarowali, że ich intencją było:

...stworzenie opracowania, którego celem będzie wzrost świadomości uczestników rynku finansowego w sferze zagrożeń związanych z korzystaniem z bankowości elektronicznej oraz upowszechnienie wiedzy na temat zasad postępowania, których przestrzeganie w znacznym stopniu pozwoli ustrzec się przed nimi, a także przybliżenie problematyki dotyczącej istoty i specyfiki przestępstw związanych z bankowością elektroniczną.

Trzeba przyznać, że cel publikacji jest bardzo ważny. Można się zastanawiać dlaczego tak późno i co poza wrzuceniem jej na stronę KNF zrobi, aby promować bezpieczeństwo w bankowości?

Dla przeciętnego Kowalskiego, kluczowe informacje znajdują się na raptem 15 stronicach i obejmują rozdział I i II. Słuszne według mnie było rozpoczęcie publikacji od praktycznego wymiaru zagrożeń czyhających na kliencie banku, które sprowadza się do przykładów naruszeń bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej i opisu działań, które pozwoliłyby uniknąć takiej sytuacji. Niestety, uważam, że przykładów było zdecydowanie za mało i że skoncentrowano się na zagrożeniach znanych od dłuższego czasu. Zabrakło też konkretnych opisów oszustw, zdjęć itp. z sytuacji, które faktycznie miały miejsce. Zachęcam wobec tego do przeglądania i subskrypcji aktualności Związku Banków Polskich (tu brak RSS!) oraz serwisu niebezpiecznik.pl, w którym chyba najwcześniej pojawiają się doniesienia o zagrożeniach, jakie mogą czyhać na nas w sieci. Proszę pamiętać, że w większości przypadków będąc ofiarami oszustów, nasz bank nie wypłaci nam ani grosza rekompensaty, dlatego tak ważne jest świadome korzystanie z usług bankowości elektronicznej czy mobilnej. Można powiedzieć, że robimy to na własną odpowiedzialność!

II rozdział publikacji KNF to nieudolna próba zebrania zasad bezpieczeństwa finansowego w bankowości elektronicznej. Proszę sobie wyobrazić, że jest ich cztery: poufność, spokój, zdrowy rozsądek i wiedza. Zostały one krótko wyjaśnione, ale według mnie nic nie wnoszą i są wyjątkowo mało konkretne. Dlatego znowu posiłkuję się pracą ZBP i polecam lekturę "Bezpieczeństwo transakcji bankowych w Internecie - poradnik Związku Banków Polskich", a przy okazji tego: "27 zasad bezpiecznego korzystania z kart bankowych i tego", "14 zasad bezpiecznych kontaktów telefonicznych z bankiem". Warto przeczytać te poradniki od deski do deski (uwaga, trzeba je przekartkowywać).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!