Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

KNF vs SKOK

Kilka dni temu pisałem, jak to Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła 7 prezesów SKOK. W sumie odmowę wydano dotychczasowym 12 prezesom kas. Wczoraj padła kolejna zaskakująca wiadomość. W komunikacie KNF poinformowała o swojej kolejnej decyzji, która uderza bezpośrednio w obecny zarząd Kasy Krajowej. Odmówiono zatwierdzenia Pana Rafała Matusiaka na stanowisku Prezesa Zarządu Krajowej SKOK oraz nie wyrażono zgody na powołanie Pana Tomasza Bagińskiego – Głównego Księgowego Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej na stanowisko Członka Zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej "ze względu na brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania Kasą Krajową, tj. niespełnianie jednego z wymogów, o których mowa w art. 51 ust. 3 ustawy o skok."

Dalej czytamy, że "Prezes zarządu i główny księgowy ponoszą w ramach przypisanych im obowiązków odpowiedzialność za nieprawidłowości w działaniu Kasy Krajowej, stwierdzone m.in. przez inspekcje KNF." Lista zastrzeżeń jest dość długa i w miarę konkretna:

• przyjęcie niejednoznacznych i niezapewniających kasom równego dostępu kryteriów udzielania pomocy w formie obejmowania udziałów w kasach przez Kasę Krajową oraz uzależnienie udzielenia pomocy od nawiązania przez kasy relacji biznesowych z podmiotami z grupy SKOK,
• brak jednoznacznych zasad udzielania kredytów ze środków funduszu stabilizacyjnego, co stwarzało możliwość wysokiej uznaniowości przy podejmowaniu decyzji o pomocy, w szczególności w zakresie darowizn i umorzenia udzielonego kasom kredytu stabilizacyjnego i kredytu restrukturyzacyjnego,
• udzielanie darowizn na cele niezwiązane z działalnością Kasy Krajowej; brak określenia kryteriów i warunków udzielania darowizn,
• udzielenie poręczenia za podmiot niebędący członkiem Kasy Krajowej, co nie mieści się w jej ustawowym zakresie działania,
• utrzymywanie rozbudowanej grupy SKOK, tworzonej przez spółki, w których Kasa Krajowa posiada udziały bezpośrednie i pośrednie lub posiada powiązania kapitałowe, organizacyjne bądź personalne; Kasa Krajowa nie przedstawiła uzasadnienia czy przyjęte rozwiązania w zakresie współpracy z podmiotami zależnymi i innymi podmiotami zewnętrznymi są zasadne, zarówno pod względem ponoszonych kosztów, jak i jakości świadczonych usług; zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi, w istotnych aspektach, nie zostały określone procedurami,
• nieprawidłowości w procesie planowania i przeprowadzania kontroli w kasach oraz w postępowaniu pokontrolnym,
• niedołożenie należytej staranności zarówno przy wieloletnim planowaniu finansowym, jak i przy planowaniu budżetu na 2014 r.,
• zmienna prezentacja sytuacji finansowej Kasy Krajowej,
• niezrealizowanie zaleceń inspekcji KNF w kluczowych obszarach działalności Kasy Krajowej, za które odpowiadali prezes i główny księgowy.

Patrząc na to z boku można odnieść wrażenie, że KNF robi porządki. Żywię nadzieję, że nie mają one charakteru politycznego i że nie chodzi o uzyskanie korzyści finansowych dla konkretnej grupy ludzi. Kasa Krajowa ma pewnie już wyrobione zdanie na ten temat i zaraz usłyszymy jakie kroki prawne mające na celu odrzucenie decyzji KNF podejmie. Gdyby tak się nie stało, to de facto oznaczałoby to, że KNF posiada władzę absolutną. Oby działała ona w interesie członków kas. W każdym razie ciągły zamęt wokół kas z pewnością nie sprzyja budowaniu zaufania i poszerzania bazy członków.

Komentarze   

#5 Tomek 2014-10-24 21:14
No cóż, nie znam organu państwa, które można by było uznać za transparentne. Do wszystkich instytucji należy podchodzić z odpowiednim dystansem i niestety nieufnością. Może kiedyś to się zmieni. Obecnie jednak ani KNF, ani SKOK-i czy banki mogą być traktowane jako instytucje zaufania publicznego.
Cytować
#4 sprzeciw21 2014-10-24 15:32
Polecam:
http://serwis21.blogspot.com/2014/10/afera-bankowa-knf-ukrywa-poziom-ryzyka.html
Cytować
#3 Sebastian 2014-09-11 15:43
Kontrolę nad SKOK-ami sprawowała Kasa Krajowa. A teraz mamy dwa ciała, które tę kontrolę sprawują, choć KNF ma tu zdecydowanie więcej do powiedzenia, co pokazały ostatnie wydarzenia. Osobiście uważam, że dobrze się stało, że SKOK-i zostały objęte przez BFG. Przez KNF, niekoniecznie, bo pewnie Kasa Krajowa mogłaby sobie z narzuconymi zmianami regulacyjnymi równie dobrze poradzić. Co do upadku SKOK Wspólnota to jak widać nie poradziła sobie zarówno Kasa Krajowa jak i KNF.

Dla mnie zagadką jest jednak fakt, że istnieję równolegle bardzo rozbieżne dane dotyczące całego sektora i które bez gwiazdek publikowane są w raportach KNF. Jak to jest możliwe?
Cytować
#2 Paweł 2014-09-11 10:05
Upadek SKOK Wspólnota pokazał dobitnie, że takie ingerencje i nadzór KNF są niezbędne. Pamiętajmy, że dzięki KNF wielu Polaków uniknęło dramatycznego losu klientów AmberGold. Brak kontroli nad SKOK-ami przez lata budowało patologię w tym systemie. Jako klient wolę takie, nawet upolitycznione porządki, niż ciągłe obawy za plecami, czy nie będzie niespodzianki kolejnego kryzysu.
Cytować
#1 Marcin 2014-09-07 12:32
Niestety wydaje mi sie ze decyzje KFN sa li tylko polityczne, widac ogromna determinacje w probie wplywania na Skoki, dlaczego nie widac tej determinacji w dzialaniu Lion Banku czy Getin banku gdzie masa niezadowolonych klientow opisuje na forum roznego rodzaju naduzycia, podobnie jesli chodzi o Alior bank w ktorym sam mam otwarte konto, ale ktory co rusz umoczony jest w jakies afery chocby ta zamieciona pod dywan dotyczaca prania pieniedzy w interesie jakiejc wietnamskiej mafii.
Swoja droga musze zajrzec do statutu Skokow a takze kompetencji KFN, czy moze on wplywac na polityke wewnetrzna np Skoku Wolomin ktory generuje duzy zysk dla siebie a takze zadowala klientow? pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!