Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

OFE czy ZUS, czyli wybór bez znaczenia

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że model państwa opiekuńczego to w praktyce model patologiczny. Jednostce odebrano prawo do decydowaniu o sobie i o własnych oszczędnościach m.in. w kontekście emerytury.

Politycy, którzy uważają siebie za odpowiedzialnych za losy ludzkości, zdecydowali najpierw, że to oni zadbają o emerytury osób pracujących, dzięki czemu nasze wynagrodzenie za pracę jest więc pomniejszane o różne składki społeczne wynoszące co najmniej ponad tysiąc zł. Lwia część przypada na naszą przyszłą emeryturę, do której wielu z nas po prostu nie dożyje, ponieważ według obecnej interpretacji prawa wiek przejścia na emeryturę może być dowolnie kształtowany. Przypomnę, że od 2013 roku wiek ten został zrównany dla kobiet i mężczyzn i podniesiony do 67. roku życia. Oczywiście za 15 lat może się okazać, że będziemy musieli pracować i odprowadzać składki jeszcze dłużej, np. do 80. roku życia. Oznacza to tyle, że państwo ma nade mną okrutną władzę – decyduje do kiedy mam pracować i jaką kwotę z płaconych comiesięcznie przez kilkadziesiąt lat składek odzyskam będąc na emeryturze. Oczywiście, nikt nie odziedziczy po mnie nadwyżki, jeśli umrę lub nie dożyję do pierwszej wypłaty.

W międzyczasie jesteśmy świadkami jak pieniądze z naszych składek są przejadane, marnotrawione i poddawane eksperymentom, za które żaden biurokrata nie jest odpowiedzialny. Mowa m.in. o reformie emerytalnej z 1998 roku, która powołała do życia tzw. OFE. Każda osoba podejmująca pracę była zmuszona do "oszczędzania" w jednej z wybranej przez siebie instytucji finansowej. Jeśli tego nie uczyniła, to była na siłę dolosowywana do jednego z funduszy, który pobierał za wszelkie transfery pieniężne sowite opłaty (ok. 10% składki).

Po 15 latach rozpoczął się demontaż "reformy", która okazała się być zła. Najpierw OFE zostały zmuszone do skasowania 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego. Następnie dano nam możliwość zdecydowania, do której instytucji ZUS czy OFE ma trafiać część składki emerytalnej. Składka ta została już mocno okrojona i wynosi zaledwie 2,92% naszego wynagrodzenia (do ZUS trafi tak czy siak co najmniej 16,6% naszego wynagrodzenia brutto, por. ZUS czy OFE - co podpowiada mi zdrowy rozsądek). Przypominam, że tzw. okienko transferowe jest otwarte pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2014. Ale to nie koniec zmian. Dodatkowo wprowadzono bowiem tzw. "suwak", czyli obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą. Czyli tak czy siak pieniądze w całości zostaną prędzej czy później zamienione na ZUS-coiny. Jaki był koszt ekonomiczny tego eksperymentu? Szacować go można na kilkadziesiąt miliardów złotych in minus...

Osobiście uważam, że nie da się uratować tego systemu bez wyrządzania ogromnej krzywdy coraz młodszym pokoleniom. Można natomiast tę krzywdę zminimalizować poprzez likwidację opłat składkowych na ubezpieczenie społeczne i wprowadzenie podatku celowego na emerytury w tej chwili wypłacane i na rekompensatę tym, którzy już te składki opłacali. W zamian, obciążenia fiskalne będą coraz niższe a docelowo zerowe. Ponadto każdy będzie miał pewność, że jest sam odpowiedzialny za swoje pieniądze i życie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!