Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Coraz niższa inflacja a podaż pieniądza

Dzisiaj upubliczniona została przez GUS inflacja za kwiecień (2014), która wyniosła 0% m/m oraz 0,3% r/r. Oznacza to, że inflacja w Polsce znajduje się poniżej 1% od siedmiu miesięcy. Spadek inflacji ma również miejsce w większości krajów Unii Europejskiej, a w kilku z nich występuje deflacja. Przykładem są Węgry, w których to w kwietniu ceny detaliczne spadły o 0,1% w skali roku, co oznacza, że po raz pierwszy Węgry spotykają się deflacją od 1968 roku. Niska inflacja cieszy i życzyłbym sobie, aby w następnych miesiącach i latach utrzymywała się na podobnym poziomie, choć nie pogardziłbym również deflacją, co oznaczałoby, że siła nabywcza naszych oszczędności zwiększyłaby się. Szansa na to jest jest jednak niewielka, chyba że będziemy świadkami politycznych zmian w Polsce.

Niestety, rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że Polacy chętniej sięgają po pożyczki i kredyty. Zwiększona ilość pieniądza w obiegu jest też pochodną działań państwa, które nieustannie się zadłuża. Niepokojący jest również rosnący koszt zadłużenia Polski, który jest już niemal równy wpływom z podatku PIT. Podaż pieniądza w tym roku wzrosła już o 0,7%, czyli o 6,9 mld zł.

Tabela. Podaż pieniądza (w mld zł) w kwietniu 2014

Podaż pieniądza (M3) 985,8

Pieniądz gotówkowy w obiegu (poza kasami banków)

119,3
Depozyty i inne zobowiązania gospodarstw domowych 559,6

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!