Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Konto dla dziecka – nauka oszczędzania od urodzenia

Ci, którzy interesują się historią kas oszczędnościowo-kredytowych wiedzą, że kasy na początku XX wieku były bardzo aktywne w propagowaniu ducha oszczędności wśród najmłodszych. Wspomnieć tu należy o różnych projektach, które nie tylko promowały kasy Stefczyka, ale także przyczyniały się do rozwijania świadomej postawy oszczędnościowej m.in. wśród dzieci. Zaliczyć można do tego akcję rozdawania zamkniętych skarbonek, do których dzieci składały swoje oszczędności i które okresowo były zliczane w kasie i wpisywane na prawdziwe książeczki wkładowe. Druga akcja polegała na rozprowadzaniu znaczków oszczędnościowych i kart do wklejania, również zamienianych na wpisy do książeczek. Nad tym czuwali przeszkoleni nauczyciele. Akcja była bardzo udana, ponieważ wówczas dzieci stanowiły 20% wszystkich oszczędzających.

Dziś wygląda to już znacznie gorzej. Obecnie żadna kasa nie posiada w swojej ofercie konta dla najmłodszych (0–12 lat), a tylko największa kasa – Kasa Stefczyka – posiada konto dla dzieci powyżej 13 lat. Jest to konto IKS Classic dla młodych <25 roku życia. Konto jest darmowe, podobnie zresztą jak jego obsługa przez Internet czy przelewy. Biorąc jednak pod uwagę oprocentowanie oraz dodatkowe atrakcje, to zdecydowanie lepiej prezentuje się tu konto Click prowadzone przez Toyota Bank. Na podobnym poziomie co IKS Classic znajduje się natomiast konto PKO Konto Pierwsze oraz iZZyKonto prowadzone przez mBank.

Wracając do tematu kont dla dzieci w wieku 012 lat to należy pamiętać, że oszczędność, czy swoisty rozsądek w wydawaniu pieniędzy nie przychodzą same, dlatego edukacja najmłodszych w zakresie zarządzania finansami osobistymi to coś o czym powinniśmy pamiętać. Efektywność uczenia się z pewnością będzie wyższa o ile dziecko będzie posiadało przyjazne i proste w obsłudze dedykowane dla niego konto. Niestety, dla dzieci od 0–12 roku życia wybór kont jest ograniczony do banku PKO BP, który oferuje PKO Konto Dziecka (Junior) oraz Pekao, który oferuje konto oszczędnościowe „Mój Skarb”.

PKO Konto Dziecka to dobry przykład na to jak połączyć edukację z zabawą. Możliwość obcowania z serwisem bankowym u dziecka wzmacnia poczucie samodzielności i wpływu, szczególnie gdy możliwe jest zakładanie wirtualnych skarbonek służących nauce oszczędzania na wybrane przez dziecko cele czy system zdobywania odznak – nagród – za oszczędzanie. Rozwiązania te uczą cierpliwości, stawiania celów i wytrwałości w dążenie do nich. Ponadto uczy zdrowego podejścia do pieniędzy, prowokuje przedsiębiorczość oraz skłania do zaradności i odpowiedzialności finansowej. Oczywiście dotyczy to dzieci starszych – w wieku przedszkolnym i późniejszym.

Czy jest więc sens zakładania tego konta wcześniej, np. tuż po urodzeniu naszej pociechy? Wydaje się, że tak, ponieważ możemy od początku gromadzić tam otrzymane od bliskich pieniądze dziecka z gwarancją, że się po czasie nie wymieszają z naszymi. Możemy wręcz podać do wiadomości wszystkim naszym bliskim nr rachunku dziecka – tak na wszelki wypadek, gdyby np. nie mieli pomysłu na prezent materialny (często zdarza się to na chrzcie). Po drugie dziecko będzie miało w przyszłości pełny wgląd w historię swojego rachunku, który ponadto jest wyżej oprocentowany niż inne rachunki przeznaczone dla dorosłych.

Tak wygląda serwis bankowy przeznaczony dla dzieci w wieku 0–12 lat:

Serwis bankowy PKO Konto Dziecka

Serwis bankowy PKO Konto Dziecka

Poniżej parametry konta zaczerpnięte ze strony samego banku:

  • oprocentowanie aż 4,5% na koncie do 2500 zł oraz 2% od nadwyżki ponad 2500 zł,
  • bezpłatne otwarcie, prowadzenie konta oraz przelewy,
  • odsetki kapitalizowane co tydzień,
  • bezpieczna, kontrolowana przez rodziców nauka zarządzania finansami,
  • nowoczesny i bezpieczny serwis transakcyjny dla dzieci.

Aby otworzyć konto PKO Konto Dziecka lub konto oszczędnościowe "Mój Skarb" można to zrobić on-line lub bezpośrednio w oddziale. Musi to zrobić rodzic lub opiekun prawny, który to w imieniu dziecka, zawiera umowę rachunku i go prowadzi (to rodzic bowiem autoryzuje przelewy dziecka, wpłaty na konto itp.).

Podsumowując, konto dla najmłodszych oraz młodzieży to rozwiązanie mające nie tylko walor funkcjonalny, ale również edukacyjny. Od najmłodszych lat dziecko poprzez zabawę, a następnie konkretne decyzje finansowe uczy się zaradnego dysponowania własnymi oszczędnościami i siłą rzeczy docenia wartość pracy. Warto o to zadbać, tym bardziej, że banki oferują dziś darmowe narzędzia ułatwiające start w odpowiedzialne życie finansów osobistych. Należy jedynie życzyć sobie, aby również SKOK-i zauważyły potencjał jaki znajduje się w dzieciach i poprzez przygotowanie dedykowanych dla nich produktów tworzyły odpowiednie warunki do jego odkrywania i rozwijania. 

Artykuł napisany został przy współpracy z Polą Mikosz autorką artykułu pt. "Uczymy dzieci oszczędzać, czyli konto bankowe dla najmłodszych i młodzieży".

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!