Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Giełda papierów wartościowych – inwestowanie krok po kroku

Niskie oprocentowanie depozytów w bankach oraz SKOK-ach skłania oszczędzających do poszukiwania alternatywnych źródeł mnożenia kapitału. Obok obligacji skarbowych, których oprocentowanie jest jednak równie niskie najczęściej pojawia się pomysł grania na giełdzie. Pomysł może wydawać się nęcący szczególnie w czasach, gdy panuje hossa a spółki wypłacają stosunkowo wysokie dywidendy (nawet >10%). Jest to jednak przedsięwzięcie obarczone dużo większym ryzykiem niż szeroko rozumiane oszczędzanie, gdzie przede wszystkim liczy się ochrona kapitału.

Wybór biura maklerskiego

Inwestując czy spekulując na giełdzie musimy być zatem przygotowani na ponoszenie strat. Jeśli to akceptujemy i chcemy spróbować własnych sił to pozostaje nam tylko założyć rachunek maklerski. Kierując się kryterium wysokości opłat i prowizji nasz wybór jest relatywnie prosty – db Makler prowadzony przez Biuro Maklerskie Deutsche Banku. Korzystając z internetowego systemu transakcyjnego prowizja za każdy zakup i sprzedaż papierów wartościowych wynosi 0,19% wartości transakcji, co jest obecnie najniższą prowizją na rynku. Ponadto nie ma prowizji minimalnej a prowadzenie rachunku jest darmowe. Do rachunku maklerskiego warto założyć konto osobiste dbnet (również darmowe), dzięki któremu będziemy mieli darmowe przelewy z rachunku maklerskiego.

Do rozważanie jest również rachunek w XTB Brokers, gdzie prowizje są niewiele wyższe. Dobrze oceniane rachunki maklerskie oferuje poza tym Dom Maklerski BZ WBK, DM BOŚ czy DM PKO BP (według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) w 2013 roku).

 Instrumenty finansowe dostępne na GPW

Wybór instrumentów finansowych, w które możemy inwestować na giełdzie jest dość szeroki. Najważniejszą grupę stanowią akcje, obligacje (skarbowe i korporacyjne) oraz kontrakty terminowe. Stosunkowo nowymi ale z punktu widzenia inwestycyjnego ciekawymi instrumentami są również tzw. ETF-y (tytuły uczestnictwa funduszu inwestującego w indeksy) oraz ETP (produkty strukturyzowane, certyfikaty). Więcej na temat poszczególnych instrumentów można poczytać m.in. na stronie GPW.

Wskazówki dla inwestora giełdowego

1. Daj sobie czas, aby poznać siebie – ta zasada ma fundamentalne znaczenie dla naszego rozwoju jako inwestora. Odkryj swoje słabości i mocne strony w kontekście prowadzonych przez siebie ruchów inwestycyjnych. Zarezerwuj sobie czas na wytężoną naukę (np. 5 lat) i przeznacz na nią odpowiedni kapitał (lub serię zasileń rachunku co kwartał na przykład). Nie zniechęcaj się jeśli utracisz przeznaczone na naukę pieniądze o ile pamiętasz o nietrafionych transakcjach i wyciągasz z nich wnioski. Jednocześnie czytaj literaturę giełdową (książki biograficzne, blogi), aby uczyć się na błędach innych, a ponadto prowadź swój dziennik inwestycyjny okraszając go swoimi komentarzami odnoszącymi się do sytuacji makroekonomicznej, swoich działań oraz emocji. Ponadto zapoznaj się z zasadami analizy fundamentalnej i technicznej i korzystaj z dobrodziejstw obu. Pamiętaj, że nie ma szybkich pieniędzy i do inwestowania należy podchodzić z pokorą.

2. Strategia inwestycyjna dostosowana do własnych preferencji – w świecie finansów nie ma autorytetów i próba naśladowania ruchów innych kończy się zazwyczaj porażką. Musisz zatem polegać na sobie, dlatego tak ważne jest poznanie swoich ograniczeń. Nigdy w pełni nie usuniesz emocji ze swojej drogi inwestora, dlatego wypróbuj różnego rodzaje instrumenty finansowe i wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twojemu profilowi. Inwestując musisz się czuć dobrze, dlatego kontroluj wielkość kapitału oraz ryzyko, bo inaczej stres złamie Ci życie. Zastanów się, co bardziej służy Twojemu portfelowi – inwestowanie bierne czy aktywne. Zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu transakcji zadaj sobie kilka kontrolnych pytań i wytęż wyobraźnię. Przykładowymi pytaniami są: Jaki poziom strat jestem w stanie zaakceptować? Jaka stopa zwrotu mnie satysfakcjonuje? Co zrobię jeśli dany walor spadnie do tego i tego poziomu. Zapamiętaj odpowiedzi a najlepiej zapisz je sobie w swoim dzienniku inwestycyjnym.

Polecane książki poświęcone giełdzie

Pierwsze trzy pozycje to książki bardzo inspirujące i bogate w treści, które zrozumie zarówno laik, jak i giełdowy wyjadacz. Pozostałe książki stanowią podręczniki, w których dominuje wiedza fachowa. Proponuję lekturę tych książek w tej właśnie kolejności. Gwarantuję, że po pierwszej z nich nie będziecie mieli dość. Książki inwestycyjne są dość drogie, choć poniżej podałem linki do księgarń, gdzie cena była około 20% niższa niż sugerowana. Jeżeli macie dostęp do biblioteki, to oczywiście polecam zajrzeć do ich katalogów – a nóż będą na stanie.

 Ciąg dalszy nastąpi a tymczasem zachęcam do przeczytania powyższych książek!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!