Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

SKOK Wołomin: Oprocentowanie starych lokat w dół

SKOK Wołomin uraczył nas czymś, co dla wielu jego stałych klientów wydawało się mało prawdopodobne. A podstawy ku temu "życzeniowemu myśleniu" były – otóż SKOK ten nigdy nie zmieniał oprocentowania lokat, które zostały już założone mimo iż posiadały "oprocentowanie zmienne". Niestety, od wczoraj mamy już precedens. Oprocentowanie wszystkich lokat rentierskich zostało obniżone o 0,3–0,5 punktu procentowego. Piękna tradycja niemanipulowania oprocentowaniem lokat już założonych została więc złamana. Bardzo szkoda. O obniżce innych lokat pisałem w poprzednim poście: Maraton obniżek w SKOK Wołomin.

Szczególnie zawiedzeni mogą się czuć osoby, które założyły lokaty rentierskie stosunkowo niedawno, np. grudniu ubiegłego roku. Zapewne wielu klientów pyta się co stało się przez ten krótki okres od założenia, że Zarząd SKOK Wołomin postanowił ściąć oprocentowanie ich lokat? Czy mieli do tego prawo? Otóż §5 umowy lokaty stanowi:

SKOK ma prawo w trakcie trwania umowy do zmiany stopy procentowej w sytuacji o jakich mowa w §20 "Regulaminu rachunków lokat terminowych SKOK w Wołominie", zwanym dalej "Regulaminem". Zmiana stóp procentowych nie wymaga zmiany umowy. 

Przytoczmy zatem §20 "Regulaminu rachunków lokat terminowych SKOK w Wołominie":

Zmiana stóp procentowych może nastąpić w przypadku ekonomicznie uzasadnionej potrzeby ich dostosowania do aktualnych warunków rynkowych, a w szczególności w razie zmiany:
1) stopy oprocentowania kredytu refinansowego, dyskontowego lub lombardowego NBP,
2) stóp procentowych ustalanych przez Kasę Krajową,
3) stóp procentowych ustalanych przez banki,
4) cen towarów i usług konsumpcyjnych,
5) rentowności obligacji i innych papierów wartościowych emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa lub NBP.

Pierwsza część zapisu wydaje się umożliwiać kasie na dowolne majstrowanie przy oprocentowanie lokat, ba Zarząd może obniżyć oprocentowanie do 1%. Bo dlaczego by nie? Zapis jest mało konkretny i tylko częściowo jest precyzowany przez drugą część zdania mówiącą o zmianach stóp procentowych, cen czy rentowności... I wedle zmian tych warunków można mieć wątpliwości czy kasa miała prawo podjąć decyzję o obniżeniu oprocentowania depozytów już założonych. Jaka zmiana zaszła bowiem w przeciągu na przykład miesiąca czy dwóch? Stopy procentowe pozostały bez zmian, danych o inflacji jeszcze nie znamy, a rentowność obligacji wzrosła. Co zatem uzasadnia decyzję zarządu? Nic, co wynikałoby bezpośrednio z regulaminu lokat. Podobno wkrótce każdy posiadacz lokat, których dotknęła zaraza obniżek oprocentowania ma otrzymać list ze SKOK-u. Czy będzie tam jakieś satysfakcjonujące wyjaśnienie? Zobaczymy... dziwne, że robią to post factum.


AKTUALIZACJA (15.01.2014): No i jest już znany list. Załączam go poniżej. Samo uzasadnienie, dla którego obcięto oprocentowanie lokat rentierskich mnie nie satysfakcjonuje, dotyczy to szczególnie tych lokat, które zostały założone pod koniec roku. Przypomnę, że obniżki stóp procentowych zakończyły się w lipcu 2013 roku. Ponadto podanie informacji o spadku stóp procentowych o 40% wskazuje, że Zarząd kasy wykazał się bardzo dużą dobrocią, bo oprocentowanie lokat spadło zaledwie o ok. 5-10%. Nominalnie jednak spadek stóp procentowych w 2013 roku wynosił 1,5 punktu procentowego, co już wygląda mniej hojnie.

 Oświadczenie SKOK Wołomin o obniżce oprocentowania lokat

Komentarze   

#2 Marek 2014-01-20 16:38
Jak Pan słusznie zauważył,ostatn ia obniżka stóp procentowych NBP została ogłoszona 3 lipca 2013 roku i obowiązuje od 4 lipca zeszłego roku.Żadna z lokat rentierskich,kt órej oprocentowanie zostało obniżone,nie była w ofercie SKOK Wołomin przed tą datą.A więc uzasadnienie obniżek oprocentowania trwających lokat wydaje się nietrafione.Wyg ląda to na wpuszczenie klientów SKOK w maliny.Po co było oferować lokaty rentierskie wyraźnie lepiej oprocentowane niż tradycyjne,skor o jednym zarządzeniem cała ta przewaga została skasowana.W czasie ostatniego pół roku można było zakładać następujące lokaty o zmiennym oprocentowaniu, inne niż rentierskie:Dob ra 6.75%(od 25 lipca 2013),Twoja 6.45%(od 20 sierpnia 2013),Jubileusz owa 6.45%(od 4 września 2013),Dla Każdego 6.15%(także od 4 wrzesnia 2013),Pewna 5.80%(od 28 października 2013) i Pewna Bis 5.60%(od 02.01.14).Oproc entowanie ani jednej z wyżej wymienionych lokat nie zostało dotychczas obniżone.Dlacze go?Można snuć domysły,że na lokatach rentierskich,ze względu na to,że były lepiej oprocentowane od lokat tradycyjnych,zd eponowano najwięcej środków,dlatego właśnie na nich Zarząd postanowił poszukać oszczędności.Je żeli tak było,to jest to,moim zdaniem,nie w porządku;chocia ż Regulamin Rachunków Lokat Terminowych nie zabrania wybiórczego traktowania lokat.Zeby było jeszcze ciekawiej,ostat nią obniżką oprocentowania nie została objęta Lokata Rentierska Pewna BiS,którą można było zakładać od 02.01.14 r.do 13.01.14 r.,i która była i jest nadal oprocentowana na 6.00%(12 miesięcy,z wypłatą odsetek co 3 miesiące),czyli lepiej niż Lokata Rentierska Pewna, załadana oo 28.10 13 r.,która przed obniżką dawała zysk 6.20% w skali roku,a po obniżce już tylko 5.70%.

kibel
Cytować
#1 Pawel 2014-01-20 01:45
Zamiast sie cieszyc, ze ktos jeszcze tak wysokie oprocentowanie proponuje to niezadowolenie. . To co proponuje ta kasa i tak odbiega o 2,5 - 3 punkty od sredniej bankow. Tz chcialbym takie oprocentowanie, ale niestety - "normalne" banki nie chca mi go zaproponowac,
pozdr
P
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!