Kasa Polska: Lokata Jesienna, 10% i więcej?

Przez pewien czas Kasa Polska oferowała najlepiej oprocentowane depozyty wśród SKOK-ów. Zmieniło się to 4 listopada, o czym donosiłem we wpisie zatytułowanym: Kasa Polska żegna się z podium. Od tego czasu nic się nie zmieniło, aczkolwiek jedna z lokat terminowych wydaje się być bardzo interesująca. Lokata, o której mowa to "Lokata Jesienna", która posiada umiarkowanie wysokie stałe oprocentowanie: 4% dla okresu 3 miesięcy i 4,5% dla 6 miesięcy. Co w niej takiego interesującego? Ten oto zapis: "zwyżka oprocentowania minimalnego o 0,05% za każde posiadane/wykupione 5 szt. udziałów nadobowiązkowych", który pozwala na uzyskanie teoretycznie nieograniczenie wysokiego oprocentowanie lokaty.

Oferta jest ciekawa szczególnie dla osób, które mają do ulokowania większe kwoty i są w miarę dyspozycyjni.

Jeden udział Kasy Polskiej to koszt 80 zł. Aby uzyskać zwiększone oprocentowanie o 0,05% musimy zatem zamrozić 400 zł. Piszę o zamrożeniu, ponieważ pieniądze za udziały możemy odzyskać – SKOK jest zobligowany do ich wykupienia na przykład w przypadku, gdy rezygnujemy z członkostwa w Kasie Polskiej. Załóżmy, że interesuje nas oprocentowanie lokaty 6m w wysokości tytułowych 10%. Aby uzyskać takie oprocentowanie musimy wykupić 550 udziałów, co kosztować nas będzie niebagatelne 44 tys. zł. Pieniądze te są jednak tylko zamrażane. Teraz im więcej wpłacimy na lokatę tym bardziej opłacalna będzie nasza "inwestycja" w udziały. 

Czy gra jest warta świeczki? Dla kilkuset tysięcy zł na pewno tak, choć trzeba pamiętać o tym, że udziały nie podlegają żadnej ochronie w przypadku upadku kasy i może być problem z ich odzyskaniem.