Najlepsze lokaty terminowe w SKOK na grudzień 2013

Najlepsze lokaty listopad 2013

Grudzień to miesiąc, który raczej nie sprzyja oszczędzaniu. Promocje kuszą, a rodzinne święta tuż tuż. Na pokusy wydawania pieniędzy nakłada się, niestety, również dalsze pogorszenie oprocentowania lokat terminowych oraz rosnąca powoli inflacja. W takich chwilach częściej myśli się o alternatywnych sposobach lokowania oszczędności, na przykład w obligacje korporacyjne czy spółki dywidendowe.

Dla przypomnienia, od 29 listopada 2013 depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych zostały objęte gwarancjami przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To bardzo dobra nowina dla oszczędzających w SKOK-ach, bo co tu dużo nie mówić, ryzyko oszczędzania w kasach spadło praktycznie do zera. Można się zatem spodziewać, że liczba członków polskich kas jeszcze się zwiększy (obecnie jest ich około 2,7 mln) a tym samym możliwe są dalsze spadki oprocentowania depozytów. Od czasu opublikowania listopadowego rankingu lokat doszło do kilku niekorzystnych zmian, głównie za sprawą Kasy Polskiej, która z lidera stała się w jeden dzień przeciętniakiem jeśli chodzi o ofertę depozytową. Mimo tego wciąż jednak można znaleźć w SKOK-ach lokaty oprocentowane powyżej 5%, a więc o około 2% więcej niż u bankowych liderów.

Biorąc pod uwagę wysokość oprocentowania (>5%) to liderami są głównie średnie kasy, takie jak SKOK Kujawiak, SKOK Arka oraz duża kasa, jaką jest SKOK Wołomin. Niestety, drastyczną obniżkę oprocentowania zaoferował SKOK w Wołominie (nawet o 0,7%), co spowodowało, że SKOK ten, który był dotychczasowym liderem spadł na dalsze miejsca dając się wyprzedzić m.in. przez Kasę Polską. W przypadku lokat na okres 1–3 miesięcy wygląda to tak:

 1. SKOK Kujawiak: Lokata Powitalna, oprocentowanie zmienne 6% (kwota maksymalna to 20 tys. zł)
 2. SKOK Arka: Lokata dyskontowa "Pieniądze na start" 3m, oprocentowanie stałe 5,5% (kwota maksymalna to 30 tys. zł)
 3. SKOK w Wołominie: Lokata Pewna z ROR 3m, oprocentowanie zmienne 5,3%
 4. SKOK w Wołominie: Lokata Pewna Stała 3m, oprocentowanie stałe 5,1%

Na okres 4–6 miesięcy dominują bezapelacyjnie oferty SKOK Wołomin:

 1. SKOK w Wołominie: Lokata Pewna z ROR 6m, oprocentowanie zmienne 5,6%
 2. SKOK w Wołominie: Lokata Pewna Stała 4m, oprocentowanie stałe 5,2%
 3. SKOK w Wołominie: Lokata Pewna Stała 6m, oprocentowanie stałe 5%

Również w przypadku lokat na dłuższy termin 7–12 miesięcy bezapelacyjnym liderem jest Kasa Polska:

 1. SKOK w Wołominie: Lokata rentierska 12m, oprocentowanie zmienne 6,2%
 2. SKOK w Wołominie: Lokata Pewna z ROR 12m, oprocentowanie zmienne 5,8%
 3. SKOK w Dąbrowie Górniczej: Lokata terminowa 12m, oprocentowanie zmienne 5,5% (kasa mała, lokalna)
 4. SKOK Kujawiak: e-Lokata 12m, oprocentowanie zmienne 5,05%
 5. SKOK w Dąbrowie Górniczej: Lokata terminowa, oprocentowanie zmienne 5% (kasa mała, lokalna)

W przypadku długoterminowych lokat (powyżej 12 miesięcy) w rankingu jest dość tłocznie i bardziej różnorodnie. Wciąż dominuje jednak SKOK Wołomin, ale pojawiają się również SKOK Beskidy, SKOK Wybrzeże, Kasa Centrum, SKOK Nike czy SKOK Mysłowice. Pełny ranking dostępny jest jak zawsze tutaj.