Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Wieści ze SKOK-u Św. Jana

Do tej pory Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zarządy komisaryczne do trzech kas spółdzielczych. Pierwszą z nich jest Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa św. Jana z Kęt w Rumi, gdzie zarządcą komisarycznym z ramienia KNF pozostała Teresa Stankiewicz-Haupa. Jak wynika z jej wypowiedzi udzielonej Gazecie Wyborczej SKOK ten potrzebuje około 14 mln zł, aby osiągnąć stosunek kapitałów do aktywów na poziomie 1%. Plan restrukturyzacji nie jest jednak jeszcze gotowy mimo, że od 26 lipca minęło już sporo czasu.

Kasa św. Jana z Kęt jest kasą średniej wielkości, posiada 21 oddziałów oraz zatrudnia 120 osób a wartość depozytów mieście się w granicach 70 mln zł. SKOK działa normalnie, jednak pojawia się pytanie czy w perspektywie 1–2 lat nie zostanie wchłonięty przez inny SKOK, a tym samym utraci swoją niezależność. Obecnie oprocentowanie depozytów w tej kasie można uznać za przeciętne. Przykład ich najlepszej oferty depozytowej:

 Lokata terminowa Promocyjna

Okres
(miesiące)
Oprocentowanie Rodzaj oprocentowania
3 3,20% - 3,60% stałe
6 3,30% - 3,70% stałe
9 3,30% - 3,70% stałe
12 3,30% - 3,70% stałe

Możliwość podwyższenia oprocentowania o:

  • +0,1% dla depozytów w kwocie powyżej 30.000 zł lub dla osób ze stażem w Kasie powyżej 6 m-cy
  • +0,2% dla depozytów w kwocie powyżej 100.000 zł lub dla osób ze stażem w Kasie powyżej 36 m-cy
  • +0,4% dla osób ze stażem w Kasie powyżej 36 m-cy, które ulokują depozyt w kwocie powyżej 100.000 zł.

Co ciekawe zarząd komisaryczny nie podjął decyzji o tym, aby premiować tych, którzy zdecydują się zakupić dodatkowe udziały w Kasie, aby w ten sposób podnieść kapitał własny. Pozostaje nam czekać na to, że plan sanacji kasy będzie wkrótce sporządzony.

Kasie Św. Jana najbardziej ciążą gigantyczne odpisy z tytułu przeterminowanych pożyczek i kredytów. W 2012 odpisy te wyniosły 11'586'131,27 zł, co mocno obciążyło wynik finansowy netto kasy, który wyniósł -8'877'175,88 zł. 

Komentarze   

#2 Sebastian 2013-11-23 15:43
Zgadza się, bez pomocy np. darowizny z funduszu stabilizacyjneg o Kasy Krajowej kasa Św. Jana nie ma szans samodzielnie przetrwać. Kapitał własny na koniec 2012 był ujemny i wynosił 5,7 mln zł.

Co do zatrudnienia to jest miejsce na ograniczenie kosztów. W 2012 na wynagrodzenia poszło 3,2 mln, podobnie zresztą jak w 2011.
Cytować
#1 Tomasz 2013-11-23 14:31
Czyli Kasie potrzeba 13 milionów na pokrycie strat i 1milion na kapitał.Zatrudn ienie 5,7 etatu na placówkę to coś dużo.Aktywa na zatrudnionego to ok.670 tysięcy na 1 pracownika to trudno tu pisać jakiś rozsądny program naprawczy.Ta Kasa powinna być połączona jak najszybciej z inna Kasą ( np.STEFCZYKA czy WOŁOMIN ) by nie genorowała niepotrzebnych kosztów bo faktycznie będą musieli ogłosić upadłość.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!