Ranking lokat SKOK

Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowany ranking lokat oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)

1
Najlepsze lokaty SKOK
Codziennie aktualizowane zestawienie najlepszych lokat z 35 SKOK-ów
Poznaj szczegóły
 
2
Blog o oszczędzaniu
Prosto o oszczędzaniu i finansach osobistych
Poznaj szczegóły
 
3
Wszystko o SKOK-ach
Tutaj zapoznasz się z funkcjonowaniem kas kredytowych i bieżącymi statystykami
Poznaj szczegóły
 
 

Ile pieniędzy na rachunkach należy do zmarłych klientów?

Według Rzeczpospolitej aż 5 miliardów zł zgromadzonych jest na rachunkach, które należą do zmarłych klientów a rodziny nieżyjących klientów najczęściej o tym nie wiedzą. Co ciekawe banki nie kwapią się do poszukiwania spadkobierców przez co pieniądze zmarłych kończą żywot na martwych rachunkach. Z tej okazji przypominam o przywileju jakim jest dyspozycja na wypadek śmierci oraz poinformowanie naszych bliskich o naszych aktywnych rachunkach bankowych.

Brak regulacji w Polsce w tej kwestii jest dość kłopotliwe. A jak wygląda to w innych Państwach? Kancelaria Senatu i jej Biuro Analiz i Dokumentacji wydało ciekawe opracowanie tematyczne pt. "Sposób dysponowania przez instytucje finansowe środkami pieniężnymi pozostałymi po zmarłych klientach". W opracowaniu znajdziemy porównanie różnych praktyk i przepisów m.in. w czytelnej formie tabelarycznej.

Najbliższe ideałowi regulacje ma Irlandia. Okres, po którym konto zostaje uznane za "uśpione" wynosi 15 lat. Jeśli po upływie 15 lat właściciel konta nie wykona żadnej transakcji do 31 marca następnego roku, środki pieniężne zgromadzone na koncie zostaną przelane na konto Krajowej Agencji Zarządzania Skarbu Państwa, która będzie zarządzała nimi w imieniu państwa. Pozostają one jednak własnością posiadacza konta i może on domagać się ich wypłaty w dowolnym terminie. Natomiast banki  mają obowiązek zidentyfikowania wszystkich kont, na których nie wykonano żadnych transakcji w ciągu ostatnich 15 lat i uznania ich za konta „uśpione”. Mają również obowiązek wysłać list do każdego właściciela konta uznanego za „uśpione”. Zwolnienie z tego zobowiązania następuje w trzech przypadkach:

  • saldo na koncie wynosi poniżej 417 zł (417 zł (100 €));
  • bank został poproszony przez klienta, by nie wysyłać do niego korespondencji;
  • poprzednie listy wracały z adnotacją „adresat nie mieszka pod tym adresem”.

Osobiście dokonałbym kilku zmian w kwestii zobowiązań banków, a mianowicie usunąłbym punkt zwolnienia banku z obowiązku dostarczenia listu w przypadku drugim i trzecim. Dodałbym natomiast przepis, który obowiązuje w Belgii a mianowicie: "banki powinny nawiązać kontakt z właścicielem konta lub jego spadkobiercami: poprzez wysłanie listów poleconych z prośbą o odpowiedź; powinny skontaktować się z krajowym rejestrem osób w celu uzyskania aktualnego adresu właściciela konta lub jego spadkobierców."

Oczywiście przepisy te powinny obowiązywać banki komercyjne, spółdzielcze oraz SKOK-i. Trzeba również zastanowić się nad podobnymi regulacjami związanymi z OFE czy innymi instytucjami finansowymi (np. biura maklerskie, fundusze inwestycyjne itp). Trzymamy kciuk za parlamentarzystów, aby uchwalili dobre prawo a nie tylko skupili się na dzieleniu pieniędzy na już nieaktywnych kontach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Kalkulator zysku z lokaty

wyczyść

Krótko o stronie

Niniejszy blog przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, ukazuje alternatywne względem banków bezpieczne miejsca lokowania oszczędności oraz serwuje najnowsze zestawienie lokat dostępnych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Blog nie jest powiązany z żadną instytucją finansową. Więcej o blogu znajdziesz tutaj.

© Copyright 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone, ciekawnik.pl 

Kontakt

W celu szybkiego kontaktu z autorem proszę
o skorzystanie z formularza kontaktu. Uwagi oraz
sugestie mile widziane! Dziękuję!